Pri výkone mnohých povolaní sa kvôli bezpečnosti vyžaduje, aby boli pracovníci dobre viditeľní. Za každých podmienok a z čo najväčšej diaľky. Zabezpečujú to špeciálne, tzv. high visibility odevy, ktoré môžu v niektorých situáciách doslova zachrániť život. Viete, ako má reflexné oblečenie vyzerať, čo musí spĺňať a kto je povinný ho nosiť?
Vidieť a byť videný
Reflexné odevy sa skladajú z dvoch častí. Fluorescenčná látka zvyčajne neónovej žltej alebo oranžovej farby je sama o sebe dobre viditeľná počas dňa, v daždi, v šere, v hmle. V tme už však natoľko nestačí, preto sú odevy doplnené retroreflexnými prvkami. Viditeľnosť tohto materiálu zabezpečuje spätný odraz k pôvodnému zdroju svetla, čo svedčí o ideálnom používaní aj v úplnej tme.
Práve vidieť a byť videný za každých okolností je hlavnou zásadou pri používaní týchto odevov na pracoviskách. Kto by ich mal používať a ako si ich vybrať podľa úrovne ochrany upravuje medzinárodná norma EN ISO 20471 – Odevy s vysokou viditeľnosťou.
Reflexné odevy delí do troch tried (1 až 3, pričom trieda 3 je najvyššia) a taxatívne hovorí o tom, akú veľkú plochu musia na tomto bezpečnostnom oblečení zaberať reflexné a fluorescenčné prvky. Stanovuje tiež rozmiestnenie týchto prvkov a to, v akom prostredí je dané oblečenie vhodné, resp. potrebné použiť.
Reflexné odevy patria predovšetkým na pracoviská, v ktorých sa veľká časť pracovných úkonov sústredí v exteriéroch v blízkosti dopravy, stavebných technológií, motorových vozidiel alebo v šere, tme či nepriaznivom počasí. Potrebné sú však aj v interiéroch vybavených výrobnými technologickými linkami, pohyblivými strojovými zariadeniami či posunovacími technológiami.
O tom, do akej triedy reflexný odev patrí, informuje výrobca na štítku, prípadne v návode na použitie.
Zaujímavosťou je tzv. kombinovaná certifikácia. Čo to znamená? Najvyššiu bezpečnostnú triedu možno za určitých okolností dosiahnuť skombinovaním certifikovaných odevov nižších tried. V praxi je to často dôležité pri kombinovaní bundy s nohavicami.
Vedeli ste? Reflexné pásiky by mali byť na oblečení z každej strany, a to zvislé aj vodorovné. Vtedy je zabezpečené, že vás ostatní uvidia, aj keď sa napríklad zohnete. Pri certifikovaných odevoch sa nesmie stať, že pri zohnutí, čupnutí, pokľaku či otočení vzad sa reflexné prvky dostanú do tzv. slepého, resp. skrytého uhla.
Nielen do práce
Pri niektorých činnostiach postačuje reflexná vesta alebo obľúbené reflexné traky. Nebezpečnejšie práce si vyžadujú zviditeľnenie celej postavy. Na trhu nájdete reflexné tričká, mikiny, vesty, bundy, nohavice, ale aj spomínané traky a čiapky. Všetky sú materiálovo prispôsobené práci v exteriéri, a teda sú vhodné do akéhokoľvek počasia. Navyše, v dnešnej dobe im kvalita neuberá na vzhľade. Reflexné odevy sa čoraz viac zaraďujú k dizajnovým a trendy kúskom.
High visibility (Hi-Vis) odevy nie sú určené len do pracovného prostredia. Pri zhoršenej viditeľnosti ich využívajú aj chodci, bežci či cyklisti. Vhodné sú tiež pri aktivitách vykonávaných neďaleko ciest, akými sú hrabanie lístia, odpratávanie snehu či iné práce okolo domu. Vesty sa vyrábajú aj v detských veľkostiach, prípadne sa traky dajú prispôsobiť akejkoľvek postave, takže chránení a dobre viditeľní môžu byť, napríklad počas hry vonku, aj tí najmenší.
Výskumy dokázali, že v porovnaní s bežným farebným oblečením (modrým, červeným, žltým, zeleným) reflexné oblečenie alebo doplnky k nemu zvyšujú viditeľnosť ich nositeľa 5 až 8-násobne. Ak vás vodič na okraji cesty zbadá v jeseni a zime v bežnom farebnom odeve až pri vzdialenosti 20 až 40 metrov a v bielom odeve si vás dokáže všimnúť približne zo vzdialenosti 50 až 60 metrov, tak v reflexnom to môže byť bez problémov 200 až 250 metrov.
TIP: Ak máte pocit, že reflexné oblečenie nepotrebujete, majte doma aspoň reflexný pásik. V prípade potreby si ho kedykoľvek môžete pripnúť na kabelku, ruksak alebo bundu.