Živiť sa prácou rúk neznamená byť umazaný od hlavy po päty. Módne trendy ovplyvňujú aj pracovné oblečenie. Z pestrej ponuky materiálov, farieb a dizajnov si vyberú nároční profesionáli i domáci majstri.
Filmové montérky
Pamätáte si na Otíka Rákosníka a pána Pávka zo skvelého českého filmu „Vesničko má středisková“ z osemdesiatych rokov? Čo scéna, to zamastené a neforemné sivomodré montérky. Aj mladí „budovatelia socializmu“ vo filmoch z päťdesiatych rokov minulého storočia ich nosili ako ultimatívnu uniformu. Vtedajší „módni návrhári“ sa zrejme inšpirovali zakázanými a nedostupnými džínsami – odevom amerických robotníkov a farmárov. Socialistické montérky však mali od tých amerických kvalitou, materiálom i dizajnom na míle ďaleko.
Za všetkým hľadaj ženu
Dnešná pracovná móda už nemusí byť popoluška. Naopak, odborníci z oblasti pracovnej psychológie a rovnako i firemnej komunikácie sa zhodujú, že patrí k reprezentácii firemnej značky a zároveň dokresľuje celkovú firemnú kultúru. Žiaľ, jej výpovedná hodnota sa dosť podceňuje.
„Pred chvíľou od nás odišiel pán, ktorý nám inštaloval alarm. Mal také imidžové montérky, až som sa ho chcela spýtať, či sa nebojí, že si ich zašpiní,“ píše Maja so smiechom a hŕbou smajlíkov hromadnú esemesku kamarátkam. „U nás boli nedávno záhradní architekti. Ich montérky vyzerali ako perfektné turistické nohavice, všetci v nich boli fešáci,“ odpovedá Broňa. Katkin manžel je automechanik, má vlastnú malú dielňu. „Keď som ho spoznala, pracoval v hrozných zaolejovaných teplákoch. Dobrú chvíľu mi trvalo, kým som ho presvedčila, aby si kúpil pekné montérky. Našťastie si dal povedať,“ súhlasí s kamarátkami.
Zatiaľ čo muži – profesionáli i šikovní domáci majstri – oceňujú najmä praktickosť a pohodlnosť pracovného odevu, ženy si všímajú aj to, ako pán majster, ktorý prišiel vymeniť vodovodný kohútik, vyčistiť klimatizáciu, inštalovať internetový kábel či opraviť závlahu trávnika, v tomto pracovnom odeve vyzerá. Povestný prvý dojem je dôležitý aj tu. Je to skutočne jedna z prvých referencií o firme.
Len z kvalitného materiálu
Dizajnéri, ktorí sa zaoberajú vývojom a inováciami pracovného oblečenia, kladú dôraz na zákonné normy a požiadavky na bezpečnosť pracovného odevu. Montérky, ktoré sú základným kusom tohto sortimentu a používajú sa v dielňach i prácach v otvorenom teréne, majú byť funkčné a pri práci komfortné. A ak sú dizajnovo príťažlivé, je to zatiaľ skôr vítaný trendový bonus.
Hľadáte kvalitné montérky? Tie najlepšie sa vyrábajú z prírodnej bavlny alebo zo zmiešaných materiálov. Chránia pred nečistotami, zraneniami, nepriaznivým počasím a rozdielnymi teplotami.
Sú odolné voči oderu, odsávajú pot a dajú sa prať aj pri vyšších teplotách. Športový strih a komfortná šírka zabezpečujú voľnosť pohybu. Môžete si vyberať z rôznych farebných variantov, prípadne ich prispôsobiť firemným farbám.
Vedeli ste? Montérky sa navrhujú aj podľa odvetví výroby. Najvyššie požiadavky sa kladú na oblečenie, ktoré musí vzdorovať vysokým teplotám, ohňu a kontaktu s agresívnymi chemickými a biologickými látkami. Špecifickou kategóriou sú doplnkové odevy odolné voči kyselinám, olejom, mazivám a ďalším agresívnym látkam.
Nohavice, kraťasy či kombinéza?
Asi najpopulárnejšie sú stále klasické montérkové nohavice s trakmi a s veľkými vreckami pod pásom,
na zadnom diele a bokoch. Zapínajú sa na zips, alebo sú kryté pätkami. Vyrábajú sa z kvalitnej bavlny alebo zo zmiešaných materiálov. Často bývajú spevnené v oblasti kolien a majú množstvo vreciek
na rozličné drobné náradie. Hravo a bezpečne uschovajú aj kľúče, mobil, pár drobných na obed či platobnú kartu a okuliare. Potrebujete zviditeľniť svoje firemné logo? Na jeho potlač dobre poslúži multifunkčné vrecko vo vrchnej časti.
Vedeli ste? Kvalita montérok sa síce zrkadlí aj v ich cene, ktorá korešponduje s použitým druhom materiálu, no oveľa viac napovie gramáž – nenápadná informácia, ktorá presne definuje hrúbku materiálu, z ktorého boli ušité. Trvácne montérky na stavbu, do dielne alebo do iného náročného prostredia by sa mali pýšiť údajom 260 g/m2 látky.
V lete vám môžu vyhovovať aj montérkové krátke nohavice športového strihu s vreckami. Na trhu s pracovnými odevmi sú relatívnou novinkou, no už si našli svojich fanúšikov.
Montérkové nohavice do pása sú do istej miery reprezentatívnym pracovným oblečením. Hovorí sa im aj „montérky pre šéfov“. Na stavbách ich obľubujú najmä profesie dohliadajúce na priebeh prác. Hodia sa každému, kto sa síce po stavbách a dielňach pohybuje, no nemusí sa často zohýbať, predkláňať, dvíhať bremená, a teda ani ruky, a je nižšia pravdepodobnosť, že skončí s odkrytým spoteným chrbátom a nepríjemnými následkami podchladenia svalov a nervov.
Blúzy sú stále hit
Samostatnou kapitolou sú montérkové blúzy. Všimli ste si, koľko mužov ich považuje za univerzálny pracovný odev vhodný k akémukoľvek typu pracovných, ale neraz aj voľnočasových nohavíc? Rifle a k nim štýlová montérková bunda – to je odev, v ktorom sa dá pracovať, reprezentovať firmu na poradách k rozbehnutým projektom, odbehnúť si na pracovný obed a dokonca sa aj stretnúť po práci na chalupe so susedom a „hodiť reč o živote“.
Štýlové už dokážu byť i montérkové kombinézy. Zabudnite na žalostný „mundúr“ mechanika Drápalíka, ktorého v komédii „Vesničko má…“ prešiel kombajn. Na trhu sú overaly – na rozdiel od nohavíc na traky, majú hornú časť s rukávmi – ktoré spodnejšie vrstvy oblečenia, pokožku i telo chránia nielen pred špinou a mastnými fľakmi, ale aj pred premočením vodou a neprimeraným chladom. Poslúžia všetkým, ktorí pracujú po celý deň vonku alebo v náročnom prostredí dielní s prievanom. Ak nie ste na kombinézu zvyknutí, môžete ju nahradiť kombináciou montérkových nohavíc a montérkovej blúzy.
Dámy, na slovíčko
Obvykle sú to manželky a partnerky, ktoré dozerajú na to, čo si ich polovičky oblečú do práce i ako v tom vyzerajú. Ale čo tak skontrolovať si vlastný „pracovný šatník“? Čo tak nahodiť sa pekne, štýlovo a zároveň žensky – aj keď nesedíte po celý deň za počítačom? Ani dámy s dvoma vysokoškolskými titulmi dnes nemajú problém opustiť pôvodnú profesiu a otvoriť si záhradníctvo s vlastnoručne dopestovanými bylinkami alebo kreatívnu dielničku. Svet montérok je tu aj pre vás. V ponuke sú kvalitné materiály, ergonomické strihy v kombinácii s módou, ochranou zdravia a pohodlím pri práci.
Čo vieme z histórie?
- Prvé pracovné nohavice boli džínsy. Ich zrod siaha do roku 1873.
- Levi Strauss vlastnil nie veľmi úspešný obchod s látkami. Predával denim, modrý bavlnený materiál farbený indigom. Táto pevná, kartónovo tvrdá látka zaujala krajčíra Jacoba Davisa. Navrhol, aby z nej šili nohavice pre zlatokopov.
- Najväčšou inováciou bola myšlienka zdvojiť švy spájajúce jednotlivé diely a problémové miesta vystužiť nitmi, aby sa nepárali.
- „Blue jeans“ (modré džínsy) si okrem robotníkov obľúbili aj kovboji.
- Americkí vojaci ich počas druhej svetovej vojny priniesli do Európy. Začali sa šiť aj vo verzii pre ženy, so zipsom na boku.
- V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa stali symbolom protestov mladých proti tradíciám a autoritám.
- Spopularizovali ich filmové hviezdy James Dean a Marlon Brando.
- Keď ich módny biznis prijal za svoje, definitívne stratili nálepku „robotnícke“.
- V bývalom Československu boli texasky či rifle, symbol „prehnitého“ kapitalizmu, absolútne nedostatkovým tovarom.
- Dnes, takmer 150 rokov od príchodu na trh, sú – spolu s džínsovou bundou – stále nepísanou predlohou všetkých inovácií moderných pracovných odevov.