Riziká poškodenia sluchu číhajú obzvlášť v práci. Paradoxne, väčšine z nich možno zabrániť. Základným pravidlom je prevencia, teda dôsledná ochrana sluchu, kým je v poriadku. Následky poškodení sú totiž vo väčšine prípadov trvalé.
Počet ľudí, ktorí kvôli hluku v práci prestávajú počuť, z roka na rok celosvetovo rastie. Podľa údajov amerického Národného inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (NIOSH) zozbieraných v roku 2016 až 22 miliónov ľudí hazardovalo so svojím zdravím práve tým, že sa v práci zbytočne vystavovali vysokému levelu hlučnosti. Čo myslíte, koľkí z nich dnes počujú rovnako dobre ako v čase vzniku tejto štúdie?
Štatistiky Veľkej Británie hovoria, že aj v ich vyspelom ostrovnom kráľovstve dochádza ročne najmenej k stovke prípadov poškodení sluchu, ktoré majú dokázateľný súvis so zamestnaním a podcenenou ochranou sluchu. Problém je v tom, že toto číslo má od roku 2010 neprestajne stúpajúci trend. Za zmienku snáď ešte stojí, že z 1125 prípadov za deväť rokov išlo len päťkrát o ženy. Pravdou je, že vo fyzicky a na hluk náročnejších profesiách pracujú skôr muži, takže tieto čísla nemožno automaticky interpretovať zodpovednejším prístupom žien.
O väčšine krajín – Slovensko, žiaľ, nevynímajúc – platí, že dokázať pracovný úraz či chorobu z povolania je „beh na dlhú trať“. Oveľa rozumnejšie je dôsledne sa chrániť.
Nejde len o hluchotu
Ani slovenská legislatíva nezabúda na zdravotné riziká pri výkone povolania. Chrániť si sluch prikazuje nariadením vlády (č. 115/2006 Z. z. o minimálnych zdravotných a bezpečnostných požiadavkách na ochranu zamestnancov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou hluku). Asi praktickejšie je uvedomiť si a mať neustále na zreteli, že dlhodobá vysoká hlučnosť nespôsobuje „iba“ poškodenia sluchu. Je príčinou širokej, nepríjemnej a neraz veľmi vážnej škály zdravotných problémov:
- zhoršenie až strata sluchu,
- zvonenie v ušiach (tinitus),
- bolesti hlavy, migrény,
- zvýšený krvný tlak a následky, ktoré prináša,
- telesné a psychické vyčerpanie,
- problémy so sústredením,
- problémy s krvným obehom,
- nervozita, stres, agresivita,
- poruchy spánku.
Nie je hluk ako hluk
Chrániče sluchu nepotrebujete pri každej pracovnej činnosti. Hluk meriame v decibeloch (skratka dB) a je dôležité vedieť, že riziko zdravotných problémov reálne hrozí aj pri prekonávaní hodnoty 80 dB. Zo zákona majú zamestnávatelia povinnosť zabezpečovať zamestnancom chrániče sluchu, ak tzv. horná akčná hodnota expozície hluku prekročí 85 dB.
Medzi bezpečné hladiny zaraďujeme šepot s hodnotou 20 dB. Rovnako bežnú konverzáciu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 50 – 60 dB. K hraničným hodnotám sa približuje zapnutý vysávač (okolo 70 dB). Záhradná kosačka s hlučnosťou okolo 90 dB dokáže ničím nechránený sluch naozaj nepríjemne poznamenať.
Čím viac sa približujeme k pracovnej oblasti, tým sú hladiny hluku viac a viac spojené s trvalým poškodením sluchu. Traktor alebo motorová píla dosahujú hodnotu až do 110 dB. Reťazová píla alebo zbíjačka ešte viac, najčastejšie okolo 120 dB. Len pre porovnanie, veľmi podobnú hodnotu dosahuje húkajúca sanitka, taktiež okolo 120 dB, či tryskové lietadlo s hladinou hluku približne 130 dB. Ak si uvedomíme, že sluch môžeme postupne stratiť kvôli pravidelnému koseniu trávnikov a kríčkov bez patričnej ochrany zvukovodov, čo potom pravidelný celodenný pracovný rituál pri motorovej píle či zbíjačke? Chránite sa dostatočne? Ak nie, poďte to zmeniť. Ako?
Kedy je vysoká expozícia hluku nebezpečná?
Dosahu hluku na úrovni 85 a viac decibelov by človek nemal byť nepretržite vystavený viac než osem hodín. Vzduchový kompresor, ktorý je od vás vzdialený necelý meter, dokáže s hladinou hluku 92 dB spôsobiť poškodenie sluchu za menej ako dve hodiny, elektrická vŕtačka disponujúca bežnou hodnotou 98 dB už za 30 minút a elektrická píla, ktorá dosahuje až 110 dB, môže vo vzdialenosti približne jeden meter spôsobiť trvalú stratu sluchu už za dve minúty! Z toho vyplýva, že chrániť si sluch dostupnými ochrannými prostriedkami je na pracoviskách doslova nutnosť. Prevencia neublíži, jej podcenenie áno.
Vedeli ste? Nadmerný hluk môže spôsobiť dočasné prerušenie nervových spojov medzi bunkami v strednom uchu a sluchovým nervom. Výsledkom je krátkodobý (niekoľkohodinový alebo niekoľkodňový) posun prahu počutia. Organizmus sa zregeneruje, ak sa zdroju nadmerného hluku prestanete vystavovať. Ak však kvôli pravidelnému a dlhodobému vystavovaniu sa prílišnej hlučnosti dôjde k odumretiu tzv. vláskových buniek, môže byť poškodenie sluchu trvalé. Vláskové bunky nemajú schopnosť opätovne narásť.
Ako si vybrať efektívnu ochranu sluchu
Nie vždy je jednoduché vybrať si správne chrániče sluchu. Zvážiť treba viacero faktorov, najmä:
- druh povolania a činnosti,
- druh pracovného prostredia,
- samotný výkon práce, jeho dĺžku a ostatné okolnosti,
- vplyv konkrétnych pracovných nástrojov.
Ak pracujete s prístrojmi, ktoré majú vysokú expozíciu hluku (reťazová píla), potrebujete chrániče s vyššou hodnotou ochrany. Výber výrazne uľahčuje informácia, ktorú u certifikovaných výrobkov nájdete za skratkou „útlm SNR“. Neprehliadnite ju. Informuje o tom, o koľko decibelov sa hladina hluku vďaka konkrétnemu chrániču sluchu zníži. Čím vyššia je táto hodnota, tým väčšiu ochranu daný výrobok poskytuje.
Na ochranu sluchu sú na trhu dostupné viaceré pomôcky. Najčastejšie ide o ochranné mušľové slúchadlá, štuple do uší (nazývajú sa tiež zátky) alebo komunikačné slúchadlá. Každá z nich je určená na výkon iných činností, samozrejme s ohľadom na hladinu hluku.
Štuple do uší sa používajú väčšinou v prostredí, ktoré sa vyznačuje nižšími hladinami hluku. Aj ich hodnoty útlmu (útlm SNR) mávajú široký rozsah a sú vhodné aj pre stredný až vysoký hluk. Väčšinou sa predávajú ako jednorazové zátky do uší vyrobené z neinvazívnych a hypoalergénnych materiálov a sú dobrým pomocníkom pri niektorých domácich prácach. Hluk kosačky s hodnotou 90 dB, ktorá je pre sluch škodlivá, dokážu stlmiť na hodnotu 57 dB, ktorá je bezpečná a neškodí.
Ďalšou alternatívou sú mušľové ochranné slúchadlá, ktoré sa obvykle používajú v prostredí s vyššou expozíciou hluku a pri práci s prístrojmi, ktorých prevádzkový zvuk môže sluch výrazne poškodiť. Motorová či reťazová píla, zbíjačka… Hodnota SNR sa u ochranných slúchadiel pohybuje od 25 až do 35 dB. Hlučnosť prístrojov dokážu znížiť takmer o štvrtinu. Nové materiály a technológie posúvajú hranicu SNR špičkových modelov až ku 40 dB.
Náš tip: Pri výbere ideálnych chráničov sluchu myslite aj na ochrannú prilbu. Ak ju pri práci nosíte, všímajte si modely mušľových alebo komunikačných slúchadiel, ktoré disponujú úchytmi k prilbám. Ešte lepšie je vyberať slúchadlá priamo k prilbe, ktorú v práci používate.
Asi najmodernejším prostriedkom, ktorým si môžete ochrániť sluch v práci, sa stali komunikačné a rádio slúchadlá. Ich hlavnou výhodou – okrem ochrany a komfortu pri nosení – je možnosť pripojiť ich na komunikačné systémy, čo ich využitie výrazne rozširuje. Im podobné rádio slúchadlá ponúkajú funkciu rádiového systému, čo je počas pracovného času opäť častým plusovým bodom. Hodnota SNR sa u komunikačných a rádiových slúchadiel pohybuje v rozmedzí 26 – 27 dB, čo z nich činí pohodlných a zároveň efektívnych pomocníkov v prevencii poškodenia sluchu.
Vedeli ste? V mnohých profesiách si pracovníci zvykli kombinovať tzv. štuple s mušľovými slúchadlami. Dosahujú tým ešte vyššie parametre „odhlučnenia“, obzvlášť ak prichádzajú do kontaktu s frekvenčne mimoriadne nepríjemnými druhmi hluku. Ak túto kombináciu využívate, dbajte vždy na to, aby ste sa od okolitého prostredia neodizolovali až príliš a nestratili tým zo zreteľa ostatné riziká pracovného prostredia, v ktorom sa pohybujete.
Najviac rizík číha v priemysle
Podľa všetkých dostupných údajov hrozba straty sluchu visí najviac nad zamestnancami v priemysle – v továrňach a fabrikách – a nad živnostníkmi úzko prepojenými s týmito odvetviami. Dlhodobý hluk strojov, mechanizmov či samotnej výroby tu býva prvou a najčastejšou príčinou poškodenia sluchu.
Náš tip: Ak vám prekážajú klasické mušľové slúchadlá s tvrdými alebo masívnymi oblúkmi okolo hlavy, vyskúšajte slúchadlá s tzv. krčným pásom.
Rizikovou skupinou môžu byť aj ľudia pracujúci v poľnohospodárstve, pri obsluhovaní rôznej ťažkej techniky alebo aj pracovníci v stavebníctve. V tomto prípade nehrá rolu konkrétna pozícia, ktorú vykonávate, pretože samotný hluk na stavbe sluch poškodzuje, nech už má akýkoľvek zdroj. Dokonca sa zistilo, že pri rezaní dlaždíc (čo je v stavebníctve pomerne bežná až rutinná činnosť) dosahuje expozícia hluku až 136 dB, teda takmer dvojnásobok bezpečnej hodnoty! Nie je práve toto dôvod, aby ste svoju pracovnú činnosť nepodceňovali a sluch si chránili dostatočne za každých okolností?
Ale pozor, tieto informácie neznamenajú, že inde na prevenciu dbať netreba. Práve naopak. Opatrní by mali byť aj hudobníci či pracovníci zábavného priemyslu, pretože ani hluk z hudobných nástrojov nie je z hľadiska sluchu zanedbateľný. Medzi rizikové povolania spojené s potenciálnym rizikom straty sluchu patria aj zubní lekári, ktorí sú pri manipulácii s rôznymi nástrojmi, najmä zubárskymi vŕtačkami, vystavení pomerne vysokej expozícii hluku. Aj tá môže z dlhodobého hľadiska skutočne škodiť. Príliš hlučnému prostrediu sa nevyhnú ani športoví tréneri a vojenský personál. A hoci je expozícia hluku pri spomínaných povolaniach rôzna, prevenciu netreba nikdy podceňovať.
Náš tip: Štuple alebo tzv. zátkové chrániče sluchu dokážu byť vysoko funkčným a maximálne diskrétnym pracovným spoločníkom aj pre zubných lekárov, hudobníkov, športových trénerov a všetkých, ktorí sa potrebujú na chvíľu izolovať od okolitého sveta a jeho zvukov.
Rada na záver
Možno ste sa doposiaľ ani veľmi nezamýšľali nad tým, akú veľkú službu vám robia uši. Kým sú zdravé a umožňujú nám počuť, vedieme plnohodnotný život. Aj malé deti vedia, že sluch a zrak patria k najdôležitejším zmyslom. Nepodceňujte prevenciu, zadovážte si efektívne chrániče a svoj sluch chráňte, nech raz nie je neskoro. Mimochodom, chrániče musia byť nielen kvalitné a certifikované. Dôraz treba klásť aj na pohodlie.
Tip na záver: Mušľové slúchadlá nesmú tlačiť navrchu hlavy, ušniciach ani kostiach okolo nich. Zátky zasa nesmú dráždiť vonkajší zvukovod nevhodným materiálom ani prílišnou tuhosťou. Nebojte sa vyskúšať viacero typov. Štuple do zásoby nakúpte až vtedy, keď ste si overili ich komfrot pri celodennom používaní.