Ročné obdobia sa scvrkli na pár mesiacov letných páľav, ktoré striedajú desiatky týždňov vlhka a hmiel s ponurými dňami, občas mrazivými, občas poriadne veternými. Ako sa za týchto okolností vystrojiť do práce a vyhnúť zbytočným úrazom?
I v 21. storočí existuje široká škála odvetví a pracovných pozícií, pri ktorých sa priamemu vplyvu počasia nedá vyhnúť. Murári, stavbári, montéri, cestári, lesníci, poľnohospodári a farmári, i policajti na obchôdzkach, poštové doručovateľky, SBS-kári, záchranári… Títo všetci vedia, že obliecť sa do práce – to je veda.
Sťažené vonkajšie okolnosti zvyšujú aj riziko pracovných úrazov. Nie nadarmo sa hovorí, že neexistuje zlé počasie, iba nesprávne zvolené oblečenie. Ako sa teda v podobných situáciách chrániť? Čo si obliecť do práce v nepriaznivom počasí? Ktoré prevádzky a miesta sú náchylnejšie na poškodenie zdravia pri zlom oblečení a nevhodnej obuvi?
Vedeli ste? Pracovný úraz je podľa litery zákona jedine poškodenie zdravia zamestnanca, ku ktorému došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi nezávisle od jeho vôle, a to krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov. Striktne podľa zákona živnostník nemôže utrpieť pracovný úraz. (Podobne to platí aj o chorobách z povolania.)
Živnostníci doplácajú na úrazy viac
Ak sa pri práci zraní živnostník alebo iný malý podnikateľ, až následné preverovanie okolností a zmluvných vzťahov ukáže, či sa jeho nešťastná príhoda dostane do štatistík, a teda, či sa on sám alebo jeho rodina dočká finančných kompenzácií. Z toho jasne vyplýva, že nešťastných udalostí, ku ktorým dochádza pri práci, je v skutočnosti oveľa viac, než naznačujú oficiálne štatistiky. Dávajte si na seba pozor. Vystrojte sa v zime do práce najzodpovednejšie, ako viete.
Pozrite si sezónnu infografiku a vyvarujte sa hrozieb, ktoré na vás v práci môžu striehnuť od začiatku jesene až do neskorej jari. Obzvlášť, ak pracujete ako živnostník, a za vašu bezpečnosť a zdravie nikto neručí.