Je lepšie prať ich v domácej práčke, alebo radšej niekde inde? Ako dostať preč mazivá, piliny či zvyšky fasádnej omietky? Existujú materiály, ktoré sa postarajú o to, aby sa špina na pracovné odevy až tak nelepila?
Udržiavať montérky tak, aby vyzerali stále pekne a čisto, je poriadny kumšt. To hovoria ženy. Mužská časť populácie rada oponuje tvrdením, že chodiť na stavbu alebo medzi kolegov do dielne plnej naolejovaného náradia každý deň v čistých voňavých montérkach, to nielenže nejde, ale akosi sa to ani nepatrí. Montérky majú byť predsa „poznačené“ všetkými materiálmi, s ktorými človek pracoval. Nech je vidno, že dobre slúžia a všetko znesú! Alebo nie?
Čo teda s ušpinenými montérkami? Žiaden strach. Môžete ich prať doma, len treba vedieť, ako na to, aby ste si nepoškodili práčku a nemuseli ju meniť každý rok. Skúste používať prípravky pre pracovnú módu. Zvyčajne bývajú vysoko alkalické a určené na pranie extrémne znečistenej bielizne z bavlny alebo polyesterových syntetických vlákien (PES) a ľahšie si poradia s odolnými škvrnami. Či už ide o pot, fľaky od oleja alebo hrdze.
Navyše obsahujú zložky, ktoré potláčajú osivenie a žltnutie bielizne. Niektoré sú vyrábané špeciálnou technológiou: na základný suchý prací prášok je aplikovaný nástrek vysokokoncentrovaných tenzidov. Vďaka tejto úprave je prací prášok takmer bezprašný a má lepšie odmasťovacie a čistiace schopnosti.
Nestrihajte a nevyhadzujte štítky
Okrem správneho výberu pracích prostriedkov je veľmi dôležité sledovať štítky na oblečení. Výrobcovia pracovných odevov nimi odporúčajú používateľom najjednoduchšie, zároveň voči tkaninám najšetrnejšie postupy prania a každého ďalšieho ošetrovania. Preto tieto pokyny stoja za pozornosť. Ak ich čítate, viete, že montérky je najlepšie prať vo vode s teplotou 60 °C a ideálne bez predpierania, aby sa nezrážali.
Ak však pri tomto štandardnom postupe v boji so škvrnami neuspejete, predpierke sa nevyhnete. V tom prípade namočte znečistené odevy do teplej vody na pár hodín, najlepšie cez noc. Do vody pridajte trochu sódy. Tento proces ocení aj vaša práčka. Z montérok sa stihne vopred vyplaviť mastnota i hrubé nečistoty, ktoré by sa inak lepili na bubon práčky a neskôr by znečisťovali ostatné odevy, alebo komplikovali odtok odpadovej vody preč z práčky. V konečnom dôsledku by ju mohli aj poškodiť.
Vedeli ste? V prípade montérok je tu aj iná možnosť. Technika sa rýchlo vyvíja a v súčasnosti už existujú špeciálne práčky na ich pranie. Tieto zariadenia znesú piliny, fasádu, zvyšky betónu, jednoducho časté pranie silne znečisteného pracovného oblečenia, a to bez rizika, že by sa ním poškodili. Faktom je, že sú drahšie než bežné práčky. Oplatí sa ich obstarať hlavne do stavebných alebo iných podnikov a firiem, ktoré takto svojim zamestnancom alebo živnostníkom, s ktorými zmluvne spolupracujú, zabezpečia zaujímavý benefit. Odborníci však naznačujú, že to v konečnom dôsledku vychádza lacnejšie, ako dookola nakupovať nové pracovné oblečenie.
Najčastejší nepriateľ montérok?
Asi súhlasíte s tým, že je to olej a fľaky od prípravkov, ktoré ho obsahujú. Čo s tým? Na akékoľvek olejové škvrny aplikujte malé množstvo technického benzínu a škvrnu dôkladne potierajte, kým nezmizne. Následne montérky vyperte bežným pracím prostriedkom. Ak ho nemáte po ruke, dobre poslúži aj prostriedok na riad. Skúste ho naniesť priamo na škvrnu a vydrhnúť. Ak to nezaberá, pridajte trošku prípravku do práčky pri hlavnom pracom cykle. No pozor, nedajte ho priveľa, aby pračka nevypenila.
Špeciality priamo v textíliách
V boji proti škvrnám môžu pomôcť aj špeciálne materiály. Napríklad CORDURA®. Ide o moderný značkový materiál používaný hlavne na zosilnenie najviac namáhaných miest pracovného oblečenia, montérok, prípadne aj pracovnej obuvi. Táto špeciálna polyamidová tkanina sa vyznačuje aj ľahkosťou a priedušnosťou. Je trvácna a odolná voči oderom i škvrnám. Tento materiál sa navyše veľmi ľahko čistí. A dôvod? V čom tkvie tajomstvo? Znie to jednoducho: povrch tohto materiálu je ošetrený teplovzdušným textúrovaním.
Dobrá rada na záver
Sú vám montérky po každom opraní o trochu menšie? Možno ich naozaj periete na veľmi vysokej teplote. Možno v snahe zbaviť ich odolných nečistôt nechtiac prehliadate varovanie na štítku. Metóda údržby pri teplote do 60 stupňov a bez predpierania je v prípade montérok stále veľmi šetrná a vyššie ísť netreba.
Ak sa chystáte prvýkrát prať nové kusy pracovných odevov, pred tým, než ich vložíte do práčky, si naozaj dobre preštudujte pokyny na všitom informačnom lístku. Neprehliadajte informácie o ideálnom ošetrovaní priamo od výrobcu odevov. Každý druh montérok môže mať v čomsi odlišné zloženie a tieto informácie vám pomôžu aj s voľbou maximálnej teploty. Chcete predsa, aby vám pracovný kúsok, do ktorého ste investovali nielen preto, že je určený do práce, ale istotne aj preto, že sa vám páči, vydržal čo najdlhšie.
TIP: Účinnou prvou pomocou po „zasiahnutí montérok“ chemikáliou v dielni či na stavbe môžu byť aj priemyselné utierky. Najmä druhy, ktoré vpíjajú oleje, mastnotu a rozpúšťadlá, a pritom po sebe nezanechávajú škvrny, nepúšťajú voľné vlákna a nevytvárajú žmolky, sú ideálne na rýchle odstránenie čerstvo nafŕkaných nečistôt.