Medzi základné pracovné potreby každého profesionála patrí vhodné oblečenie. Montérky. Montérkové blúzy. Kombinézy. Zaisťujú pohodlie a komfort pri práci i ochranu zdravia pred vlhkom, chladom, prievanom… Menej podstatné nie sú ani ďalšie ochranné prostriedky. Viete, na ktoré tri sa najčastejšie zabúda?
Ochranné prostriedky patria medzi základné pracovné potreby a všetci si uvedomujeme ich dôležitosť, no schválne, s rukou na srdci, máte ich všetky každý deň poruke? A sú v top stave, kedykoľvek pripravené na použitie? Na ktoré 3 univerzálne ochranné pracovné prostriedky najviac zabúdame?
1. Ochrana dýchacích ciest
Mnoho ľudí – obzvlášť po dlhšom čase strávenom na stavbách alebo v iných rizikových prostrediach – sa prestáva zamýšľať nad tým, čo všetko počas výkonu práce vdychujú. Na dýchací systém vplývajú najmä dva druhy škodlivých látok: malé čiastočky a nebezpečné plyny. Rizikom sú častice prachu, drobné vlákna, aerosóly, mikroskopické kryštály… V malých koncentráciách nemusia byť škodlivé, no ak s nimi prichádzate do kontaktu bez adekvátnej ochrany dlhodobo, môžete si vážne poškodiť zdravie. Pravidelné vdychovanie zdanlivo neškodného prachu môže viesť napríklad k benígnej pneumokonióze. Prach usadený v pľúcach je pri nej viditeľný aj na röntgenových snímkach!
Plyny sú ešte väčším rizikom. Už krátkodobé vystavenie sa niektorým chemickým látkam môže mať vážne zdravotné následky – od zápalov tkanív až po chronické a nádorové ochorenia. K výparom, s ktorými sa môžete stretnúť na mnohých pracoviskách, patria prchavé látky kyselín, náterov alebo chemických postrekov. Nemožno však opomenúť ani ozón.
Najjednoduchším a najdostupnejším spôsobom, ako si chrániť dýchacie cesty, sú respirátory. Platí o nich, že sú vždy stokrát lepšie ako nič. Naopak, najdrahšou, no zároveň najúčinnejšou formou ochrany, sú celotvárové masky a kukly so systémom podpory dýchania. Vhodnou alternatívou sú napokon polomasky s mohutnejším plastovým telom. Môžu byť vybavené kvalitnejšími filtrami ako klasické respirátory.
Asi je už jasné, že pri ochrane dýchacích ciest sú rozhodujúce filtre. Jednorazový respirátor patrí po použití do koša – nemá sa oprášiť a používať opäť ďalší deň.
Filtre respirátorov a ochranných masiek sa rozdeľujú do tried – FFP1, FFP2 a FFP3. Taktiež pri nich treba dbať na výmenu. Filter FFP1 ochráni dýchacie cesty pred netoxickými dráždivými čiastočkami. Vyššou efektivitou sa vyznačuje filter FFP2. Ten dokáže eliminovať aj jemnejší dym a aerosóly. Označenie FFP3 nesú ochranné prostriedky, ktoré sú schopné odfiltrovať aj karcinogénne a rádioaktívne látky. Chránia tiež pred vírusmi a baktériami. Kedy je však čas vymeniť ich za nové?
Niektoré filtre sú vybavené indikátormi, ktoré upozornia, že ich životnosť je na konci. Rozpisy alebo tabuľky životnosti sú priložené aj v návodoch na použitie filtrov od výrobcov. Platí tiež jednoduché pravidlo, že v momente, keď zacítite pach látky, s ktorou pracujete, filter prestáva fungovať a je nutné ho vymeniť. Platí to aj v prípade, ak by podľa orientačných pokynov výrobcu mal chrániť dýchacie cesty ešte o čosi dlhšie. Nezabúdajte na to – môžu to byť život zachraňujúce okolnosti. Ale pozor, ak cítite pach látky, s ktorou pracujete po nasadení úplne nového filtra, s veľkou pravdepodobnosťou ste nezvolili správnu bezpečnostnú triedu.
Ktoré kde použiť?
Pri brúsení, rezaní a ďalších podobných prácach stačí väčšinou jednoduchý respirátor. Ak však pracujete v podmienkach, kedy sa okrem pevných čiastočiek do vzduchu uvoľňujú aj ďalšie plyny, napríklad dym alebo aerosóly, zvážte účinnejšie polomasky. Celotvárové masky môžu byť vybavené aj ventilátorom a napojené na zásobník vzduchu. Vhodné sú do tých najrizikovejších profesií, v ktorých dochádza ku kontaktu s jedovatými výparmi.
Vedeli ste? Zdravý dospelý človek sa nadýchne približne 20-krát za minútu. Predstavte si, koľko škodlivín vdýchnete do pľúc, ak vás vedúci stavby poverí len asistovaním pri rezaní betónovej záhradnej dlažby a túto prácu budete ako brigádnik vykonávať počas jedného pracovného týždňa… Aj z pozície brigádnika máte právo trvať na poskytnutí ochranných pomôcok. Pri práci v prašnom prostredí navyše platí, že zdržiavať sa v ňom máte – i s použitím predpísaných ochranných pomôcok – vždy iba nevyhnutne potrebný čas.
2. Ochrana zraku
Ak pracujete v rizikovom prostredí a nevyužívate celotvárovú masku, zamyslite sa zvlášť nad adekvátnou ochranou zraku. Prachové čiastočky a odletujúce triesky dokážu byť veľmi nebezpečné – môžu mať na svedomí tzv. tupé poranenia očí, ale aj ich odreniny a dokonca tzv. penetrujúce poranenia, pri ktorých cudzí predmet preniká až do oka a môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie či dokonca stratu zraku.
Radiačné poškodenie očí môže byť vyvolané ich dlhodobým vystavovaním slnečným lúčom. Používajte pri práci v exteriéri, na priamom slnku alebo za volantom auta okuliare s UV filtrom a tmavým priezorom. Pred vplyvom jedovatých chemických látok, ktoré sa ľahko dostanú do očí a môžu ich dočasne oslepiť alebo nenávratne poškodiť, sa chráňte používaním uzatvorených ochranných okuliarov alebo praktických štítov.
Náš tip: Na bezpečnosť zraku myslite nielen na pracovisku, ale aj pri aktivitách v záhrade, domácnosti alebo aj pri športe a turistike. Ochranné okuliare pôsobia tiež psychologicky – už samotný pocit bezpečia prispieva k tomu, že práca vám pôjde viac „od ruky“ – zbavíte sa podvedomého strachu z úrazu.
3. Ochrana kolien
Našťastie je ich vidieť čoraz viac – ľudí, ktorí pochopili, že maximalizovať ochranu kolien pri svojej práci a každodennom živobytí nie je hanba, ale veľmi dôležitá vec. Svoje o tom vedia majstri zaoberajúci sa kladením obkladov a dlažieb, parkiet, záhradných chodníkov, terás… Horšie je to už s robotníkmi na stavbách alebo aj pri úprave parkov a záhrad, stolármi, maliarmi, zváračmi či lakovačmi, ktorí nepotrebujú nákolenníky každý deň, no kľačaniu sa pri svojej práci nemôžu úplne vyhnúť.
Dlhodobé kľačanie na tvrdom, kamenistom alebo dokonca ostrom povrchu si vyberá daň. Kľačanie nie je príjemná ani fyziologicky prirodzená poloha. Okrem hrozby poranení samotných kolien a ich vnútorných štruktúr – ktoré si neraz vyžadujú až operačnú liečbu – má nepohodlie pri ňom preukázateľný a priamy súvis s poškodeniami chrbtice! Dávajte si pri práci v pokľaku pozor a nepodceňujte jej dôsledky.
Účinnou a nie drahou pomôckou sú chrániče kolien. Trh ponúka jednoduchšie i náročnejšie modely. Na hobby práce i pre profesionálne použitie a celodenné nosenie. Vyrábajú sa z rozličných materiálov – od kože až po škrupinové modely z plastu, ktoré sú vnútri plnené gélmi a zvrchu chránené mäkkým prešívaním a silikónom. Ich úlohou je tlak v oblasti kolien nielen stlmiť, ale jeho zvyšky aj primerane rozložiť.
Tip na záver: Relatívnou novinkou sú nákolenníky, ktoré možno integrovať do montérok. Vkladajú sa do zosilnenej oblasti kolien montérkových nohavíc, takže chránia bez toho, aby bolo vidieť, či ich máte, alebo nie. Obľubujú ich ľudia, ktorým prekáža upevnenie klasických chráničov kolien gumičkami či popruhovým viazaním, a tiež všetci, ktorí si i v práci a v pracovnom oblečení potrpia na svoj prvotriedny vzhľad.