Maľovali ste? Tmelili? Ostali vám na pracovnej blúze a nohaviciach fľaky ako spomienka na vynaloženú drinu? Dajú sa odstrániť alebo je lepšie kúpiť si nové montérky a staré vyhodiť? Prinášame vám ďalší diel seriálu o odstraňovaní škvŕn z pracovného oblečenia.
Nikoho by nepotešilo, keby si do práce obliekol nové montérky a večer po skončení maľovania alebo špecifických stavebných prác ich musel vyhodiť pre extrémne znečistenie. Zostať po práci na stavenisku čistý a voňavý, je samozrejme, len sen, ale riešením určite nie je ani dokola nakupovať nové a nové pracovné oblečenie.
Pokračovanie článkov o praní montérok a odstraňovaní fľakov z bieleho pracovného šatstva prináša rady o tom, ako sa zbaviť odolných škvŕn. Dobré je však vedieť, že nie všetko sa v domácich podmienkach dá. Ak nad niektorým fľakom nevyhráte, miesto zbytočných výčitiek sa zariaďte do budúcna. Ako? Aj v tom vám poradíme.
1. Škvrny od farby
Ak chcete odstrániť farebné fľaky z pracovného odevu, v prvom rade pátrajte po ich pôvode.
Pri bežných latexových alebo akrylovo – latexových farbách, ktoré sa najčastejšie používajú v interiéroch, pomôže voda. Ňou sa totiž riedia. Nemáte už k dispozícii pôvodný obal? Pomôckou vám môže byť to, ako ste po maľovke čistili valčeky alebo štetce. Ak stačila bežná voda, šlo s veľkou pravdepodobnosťou o latexovú farbu. V tom prípade ju z odevu ihneď zotrite handrou namočenou vo vode. Nie v benzíne či v riedidlách, použitím týchto prípravkov by ste všetko len skomplikovali.
Syntetické farby, laky i lepidlá, ktoré sa používajú na drevo a kovy, pomôže z odevov odstrániť perchlóretylén. Používajú ho aj v čiastiarňach. V skutočnosti je to riedidlo na odmasťovanie kovov, rozpúšťanie a riedenie rôznych druhov syntetických lakov a farieb – základných, antikoróznych i vrchných.
2. Keď už škvrna zaschla
Keď už škvrna stihla zaschnúť, vždy ju najprv zoškrabte ostrým predmetom. Až potom použite vodu alebo iný prípravok na čistenie.
Na zaschnutú farbu odborníci odporúčajú použiť aj lepiacu pásku, ale silnú. Minimálne kobercovú, ktorú po nalepení rýchlo strhnite. Mala by na seba nalepiť zachytenú farbu. Potom jej zvyšky opláchnite tečúcou teplou vodou. Ideálne je ale látku otočiť na rubovú stranu a očistiť ju najprv tam.
S vyschnutou škvrnou si vie poradiť i obyčajný lak na vlasy alebo izopropyl alkohol. Jedno alebo druhé asi minútu vtierajte na postihnuté miesto. Potom ho oplachujte teplou vodou, kým farba nezmizne alebo aspoň nezbledne. Na zasiahnutú plochu vzápätí naneste zmes pripravenú z obyčajného mydla zmiešaného s tekutým pracím práškom v pomere 1 : 1. Aplikujte ju na škvrnu a minimálne minútu ju čistite. Následne odev vyperte, znečistenie by sa malo úplne stratiť. Ak nie, na montérkach máte trvalý fľak.
3. Montážna pena
Nemáme dobrú správu. Túto hmotu z textílie bežnými domácimi čistiacimi prostriedkami nedostanete. Môžete ju akurát zoškrabať nožom a montérky vyprať. Škvrna však na nich ostane a nevymizne ani po opakovanom praní. Možno vám niekto poradí, aby ste vyskúšali profesionálne odstraňovače PUR peny. Tie sú však určené do interiéru či exteriéru, napríklad na odstránenie z hliníkových či PVC povrchov, nie na čistenie textílií.
4. Silikónový tmel
Ani silikónový tmel nie je ľahko čistiteľný. Ak sa vám dostane na oblečenie, nečakajte, kým stuhne, a ihneď zakročte. V prípade, že ste to nestihli a tmel už zaschol, silikón odstráňte ostrým nožom. Alebo znečistený odev vložte na pár hodín do mrazničky a potom nečistotu zoškrabnite nožom alebo iným ostrým predmetom. Potom odev vyperte.
Inou možnosťou je naniesť na silikónom znečistený odev rastlinný olej. Nechajte ho pôsobiť niekoľko minút, vďaka tomu sa začne rozpúšťať. Vzápätí na postihnuté miesto nalejte gélový čistiaci prostriedok a po chvíli ho skúste odstrániť pomoc tampónu. Oblečenie následne vyperte. Existuje ešte jeden postup. Škvrnu navlhčite vodkou alebo liehom, potom ju vydrhnite kefou či pemzou.
Dá sa to aj inak?
Celkom inou možnosťou je zmena zaužívaných pracovných návykov. Osvojte si dlhodobo funkčné riešenia, ktoré nezaťažujú peňaženku a nebudú vás pravidelne nútiť premieňať sa v boji s nepoddajnými fľakmi na mladých amatérskych chemikov či domáce alchymistky. Investujte malú sumu do dodatočných ochranných prostriedkov alebo sumu navyše do materiálových úprav, ktoré sa postarajú o to, znečistenie prestane byť pohromou:
• Ochranný overal
Za necelé štyri eurá si môžete zadovážiť tenký vrchný ochranný overal. Táto celotelová kombinéza je azda najúčinnejším preventívnym prostriedkom, ktorý vás i spodnejšiu vrstvu oblečenia ochráni pred nežaiducim znečistením.
Rôzne podobné overaly a ich variácie momentálne vo veľkom používajú aj zdravotníci. Pri práci s farbami, tmelmi, montážnymi penami a rôznymi nátermi vedia ochrániť nielen montérky, ale i vaše vlasy či tvár. Primárne sú určené na jedno použitie, no pri domácom majstrovaní sa dajú nosiť opakovane.
Používať by ste ich mali aj vtedy, ak vás čaká rekonštrukcia striech starých domov, pri práci so sklenenou vatou alebo pri vypratávaní priestorov, kde hrozí kontakt s uhynutým vtáctvom či hlodavcami a ich výkalmi. Biologicky kontaminovaný materiál, môže byť totiž zdrojom nebezpečných ochorení. Oblek ochráni nielen pred farbou, ale aj prachom a aerosólmi tuhých chemikálií.
• Klasické modré
Ak neznášate na montérkach nevzhľadné fľaky a nechcete, aby vaše elegantné pracovné „dizajnovky“ vyzerali už po prvej väčšej fuške, akoby ste ich používali roky, osvojte si pravidlo starých majstrov: majte po ruke na prezlečenie niečo, čoho vám nebude ľúto.
Pri maľovaní ani tmelení – obzvlášť v interiéri – nemusíte mať na sebe super funkčné montérky s množstvom vreciek, ktoré nestáli málo. Obetujte pár eúr za tie najobyčajnejšie – lacné modré montérky a nachystajte si ich vždy na „najšpinavšie práce“. Presne preto tento model doposiaľ z trhu nezmizol. V niektorých obdobiach láme dokonca rekordy v predajnosti. Áno, v ponuke stále zostávajú klasické nohavice na traky i praktické montérky so šnúrkou v páse a k nim blúza. Niekedy sú naozaj na nezaplatenie. Jednotlivo sa dajú kúpiť už od 10 a komplety od 18 eur.
• Schopné odolávať škvrnám
Zaujímavou možnosťou sú montérky obohatené o materiál s názvom CORDURA®. Ide o moderný značkový materiál používaný hlavne na zosilnenie najviac namáhaných miest pracovného oblečenia, montérok, prípadne aj pracovnej obuvi. Táto špeciálna polyamidová tkanina sa navyše ľahkosťou, priedušnosťou, je trvácna a odolá oderom i škvrnám. Tento materiál sa veľmi ľahko čistí, a to všetko preto, lebo jeho povrch je ošetrený teplovzdušnou texturáciou. Je to možnosť pre tých, ktorí sa nechcú zrieknuť príťažlivosti pri nijakej práci.