Pracujete na stavbách, v priemysle či v logistických skladoch? Alebo len celý deň stojíte v stánku s voňavým pečivom na námestí? Asi viete, aké je dôležité mať kvalitné a vhodné topánky. Musíte sa v nich cítiť pohodlne, bezpečne aj zdravo. Našťastie, časy vyčaptaných bagandží a neforemných gumákov určených „na všetky druhy prác“ sú dávno preč. V pracovnej obuvi môžete vyzerať dokonca aj štýlovo. Ak vás nohy predsa len zradia, nebojte sa navštíviť lekára.
Kvalitné značkové pracovné topánky chránia pred vlhkosťou, zimou, prehriatím, ale i úrazmi a rôznymi poraneniami. Výrobcovia však kladú dôraz aj na ich dizajn. V trende je štýl športovej až športovo-turistickej obuvi.
Komfort i zdravie
Podľa niektorých výskumov sa najviac pracovných poranení okrem rúk týka členkov a chodidiel. Ak ste zamestnanec a pracujete v náročnom prostredí, zamestnávateľ by vám mal zabezpečiť vhodnú pracovnú obuv. Podľa zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci ide o obuv, ktorá znáša mimoriadne opotrebovanie alebo znečistenie.
Pri jej výbere zohľadňujte niekoľko kritérií. Odpovedzte si na otázky: Potrebujem členkovú obuv, obuv do polovice lýtok, letnú obuv, zimnú alebo čižmy? Z nubuku, usne či z priedušnej textílie? Aká má byť podrážka a šnurovanie? Majú mať topánky bezpečnostnú špicu, reflexné prvky? Majú byť zateplené, odolné proti vode, chemikáliám či pohonným hmotám?
Nepodceňujte ani samotné zdravotné hľadisko. Na trhu sú aj výrobcovia, ktorí neberú ohľad na anatómiu chodidla a prstov alebo topánky vyrábajú z lacných, nekvalitných materiálov. Ak budete takúto obuv nosiť dlhodobo, koledujete si o problémy. K najčastejším patria ťažkosti s chrbticou a kolenami, pocit ťažkých nôh, opuchy, kŕčové žily, skrátená Achillova šľacha, ploché chodidlá, haluxy či iné deformity prstov. Niekedy stačí dokúpiť anatomické vložky, inokedy treba vymeniť nevhodné topánky za kvalitné a správne navrhnuté. Môže sa však stať, že sa nevyhnete návšteve ortopéda.

Zarastený necht, kurie oká, pľuzgiere
Aj kožní lekári vedia o zlej obuvi svoje. „Špicaté topánky zapríčiňujú deformity nechtov. Napríklad zarastajúci necht postihuje najčastejšie nechty na prvých prstoch, prejavy sú bolestivé. Domáce zastrihávanie zvyčajne nepomáha, ľahší stav zvládne pedikérka. Pri výrazných problémoch a zápaloch sa však nevyhnete návšteve dermatológa. Odporučí vám klinovú resekciu, muláž alebo tejping – špeciálnu náplasť, ktorá ‚naučí‘ necht správne rásť,“ vysvetľuje kožná lekárka Hana Zelenková zo súkromného dermatologického zariadenia DOST vo Svidníku.
„Často sa objavujú aj otlaky, ľudovo kurie oká. Pri špicatých topánkach na piatom prste a u ľudí, ktorí majú dlhší druhý prst, na ňom. U pacientov s priečne plochou nohou alebo u diabetikov, ktorí nenosia správnu obuv alebo nepoužívajú zdravotné vložky, sa otlaky objavujú na chodidlách. Aj nové topánky vás neraz potrápia pľuzgiermi, zvyčajne na pätách,“ spresňuje lekárka.

Pleseň, zapareniny, omrzliny aj alergie
Ak sa vám v pracovných topánkach potia nohy, môžete dostať pleseň. „Najčastejšie sa stretávame s mykózou alebo onychomykózou jedného či viacerých nechtov. Nechtová platnička zhrubne, drobí sa, mení farbu a pri tlaku je bolestivá. Kombinácia potenia a drobných poranení zapríčiňuje zapareniny, v horšom prípade ekzémy, prstové mykózy. Problematické je aj nosenie mokrých alebo vlhkých topánok najmä v chladnom jesennom alebo zimnom období, vtedy môžu vznikať omrzliny. Citliví ľudia môžu reagovať na niektoré materiály kontaktnou alebo alergickou dermatitídou. Prejavuje sa nepríjemnými zápalovými a najmä svrbiacimi ložiskami, ktoré sa presne zhodujú s tvarom topánky,“ upozorňuje dermatologička.
Nebojte sa ani lekára
Ak chcete predchádzať kožným problémom na chodidlách – napriek tomu, že máte prácu, pri ktorej musíte mať nohy celý deň pevne zošnurované – denne si ich umývajte, používajte dezinfekčné spreje, ortopedické vložky, bavlnené či bambusové pracovné ponožky a, samozrejme, kvalitné pracovné topánky. Keď už kožné problémy máte, navštívte lekára a dodržiavajte jeho rady.