Nosíte ochranný pracovný odev alebo predpísanú rovnošatu? Firma, pre ktorú pracujete, má zabezpečiť aj to, aby ste mali pracovného oblečenia dostatok. Ako si poradiť, keď sa tak nedeje?
Ak ste zamestnanec, zamestnávateľ by sa mal postarať nielen o to, aby ste mali v práci povinné ochranné pracovné pomôcky, ale tiež jednotné oblečenie či rovnošatu – samozrejme, ak si ich charakter vašej práce vyžaduje.
K povinnostiam zamestnávateľa má patriť aj starostlivosť o ich očistu. Pracovné oblečenie by mal zbierať a zabezpečovať jeho pranie. Obvykle to tak prebieha, ale mnohí zamestnanci to vzdávajú a o čistotu rovnošiat sa starajú sami. Obzvlášť vtedy, ak nemajú dostatočný počet kusov pracovných plášťov, nohavíc, tričiek, blúz, mikín, kuchynských alebo pekárskych záster či rondónov a hrozí im, že by ďalší deň nemali čo na seba.
A tu sme pri ďalšom kameni úrazu: Zamestnávateľ má dbať aj na to, aby ste pracovného oblečenia mali toľko, že sa ani v prípade nečakanej nehody nebudete trápiť, čo si oblečiete ďalší deň alebo do čoho sa prezliecť. Deje sa to?
Niekde áno, inde nie
Všetko väčšinou závisí od druhu práce. Nemusíte byť v pozícii zamestnávateľa, aby ste vedeli, že je prinajmenšom eticky neprípustné, aby sa po nemocnici pohybovala zdravotná sestra v uniforme pofŕkanej krvou či iným biologickým materiálom, a to len preto, že nemá k dispozícii čistú rovnošatu a nemôže si ju vymeniť. Dobrý pocit nemôžeme mať ani z pekára, ktorý by nám chcel podať čerstvú bagetu v plášti, ktorý už na prvý pohľad prezrádza, že biely bol naposledy minulý mesiac. Za takýchto okolností asi uprednostníte balený pekárenský výrobok z bežných potravín, aj keď nebude horúci, chrumkavý ani voňavý.
Na oblečení sa šetrí – občas nesprávne
Nielen v realite malých podnikov sa stáva, že pracovné oblečenie je položka, na ktorej musia šetriť. Aj vo veľkých firmách dostanete neraz len dva, možno tri kusy rovnakého pracovného odevu. Zamestnanci si odevy na obmenu zháňajú po vlastnej línii a sami si za nich platia. Neraz si pri tom vyberajú najlacnejšie možnosti. Občas môže ísť dokonca len o napodobeniny pravého pracovného oblečenia. Je to riskantné a ani zďaleka nie ideálne riešenie. Prečo?
Pracovný odev má spĺňať aj špeciálne požiadavky. Nie každý biely plášť je vhodný pracovný biely plášť. Áno, úlohou pracovných odevov je chrániť človeka. No ak ide o výrobnú prevádzku s vysokým stupňom hygienických štandardov, tak aj produkty, s ktorými v ňom prichádza do kontaktu.
Pri výbere je preto vždy potrebné zohľadňovať i úroveň rizika kontaminácie charakteristickej pre danú výrobnú zónu. Platí, že čím rýchlejšie vyrábané produkty podliehajú skaze, tým je miera tohto rizika vyššia.
Zapamätajte si: Oficiálne platí, že osobné ochranné pracovné prostriedky, ktoré zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi, musia zabezpečovať účinnú ochranu zamestnanca pred všetkými existujúcimi aj predvídateľnými nebezpečenstvami. Zároveň musia zodpovedať pracovným podmienkam na jeho pracovisku, vyhovovať ergonomickým požiadavkám a aj zdravotnému stavu zamestnanca.
Trvajte na svojom
Pred výberom vhodných osobných ochranných pracovných prostriedkov musí zamestnávateľ zanalyzovať všetky riziká a nebezpečenstvá a na základe nich charakterizovať vlastnosti vhodného osobného ochranného pracovného prostriedku, teda aj oblečenia, ak si ho charakter práce vyžaduje. To je jedna vec. Druhou je úloha zadefinovať odpoveď na otázku: ako často treba poskytnúť zamestnancom osobné ochranné pracovné prostriedky, a teda aj pracovný odev?
Práve zamestnávateľ je povinný určiť podmienky i dobu ich používania. Oboje závisí od závažnosti nebezpečenstiev a dĺžky ich pôsobenia, charakteru práce a pracoviska, vlastností a účinnosti príslušných ochranných prostriedkov. Zamestnávateľ zabezpečuje aj údržbu šatstva – najmä čistením, opravou, výmenou…
Ak sa vás táto problematika týka, napríklad preto, že ako malá firma ľudí práve začínate zamestnávať, alebo vás to jednoducho zaujíma, všetky náležitosti o poskytovaní osobných ochranných pracovných prostriedkov nájdete priamo v Nariadení vlády SR č. 395/2006 Z. z. o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov. Ak ste zamestnanec, obráťte sa priamo na svojho zamestnávateľa, prípadne na jeho zástupcu, napríklad na bezpečnostného technika. Určite vám poradia, ako máte postupovať, a to aj v prípade, ak ide o dostatok ochranných pracovných prostriedkov a oblečenia.
Vedeli ste? Aj pracovnej obuvi by ste mali mať dostatok. Stačí, že si jedny biele topánky znehodnotíte látkou, ktorá zanecháva škaredé škvrny alebo ich nebodaj nešťastne prerežete… Nejde len o to, že takáto obuv pôsobí nehygienicky a neesteticky, nosiť ju ďalej môže byť nebezpečné.