Efektívnu viditeľnosť pri práci dokáže zabezpečiť dobre známe, tzv. reflexné oblečenie. Vyrába sa z rôznych materiálov a neraz je ideálne kombinovať ho s ďalšími reflexnými doplnkami. V krízových momentoch dokáže znásobená viditeľnosť zachrániť život. Vývoj však pokračuje. Trendom budúcnosti môže byť až „samosvietiace“ oblečenie.
V súčasnosti sa výstražné reflexné pracovné oblečenie – alebo aspoň drobné bezpečnostné reflexné doplnky k bežnému pracovnému oblečeniu či reflexné ochranné pracovné prostriedky – považujú za samozrejmosť v legislatívou presne definovaných profesiách. Ide o prácu na takých miestach, kde hrozí zamestnancom poškodenie zdravia alebo až smrť kvôli veľmi častej slabšej viditeľnosti.
No zaujímavosťou je, že pri väčšine ostatných profesií, ako i pri hobby prácach a športovaní vnímame možnosť zviditeľniť sa vhodne zvoleným oblečením stále častejšie ako príjemný a veľmi vítaný bonus. Obzvlášť, ak je takéto oblečenie zároveň aj štýlové.
Viete, ktoré materiály sa hodia pri práci na oslepujúcom dennom svetle, ktoré v šere a tme, a ktoré v uzavretom tmavom interiéri? A viete, že blízkou budúcnosťou budú možno „samosvietiace“ odevy?

Materiály, ktoré poskytujú bezpečie už dnes
Reflexné látky alebo výstražné prvky a najrôznejšie všité plochy na pracovnom oblečení musia byť schopné odrážať svetlo. No nie je svetlo ako svetlo. A nie je odraz ako odraz.
Fluorescenčné materiály fungujú na princípe neviditeľného ultrafialového svetla, ktoré pochádza zo slnečného žiarenia. Prostredníctvom špeciálnych pigmentov svoju viditeľnosť znásobujú až desaťkrát.
Používajú sa v prostrediach s prirodzeným zdrojom slnečného žiarenia. Využitie teda nachádzajú hlavne v exteriéri.
Pracovné odevy vyrobené z fluorescenčného materiálu zlepšujú viditeľnosť svojho nositeľa najlepšie počas dňa, za úsvitu a súmraku, i počas hmlistého, daždivého či oblačného počasia. Ktorý materiál to vlastne je? Poznáme ho všetci – najčastejšie ide o žlté, zelené a oranžové látky, ktoré si spájame s ochranným oblečením cestárov, železničiarov, policajtov, ale aj vestami, ktoré sú v autách povinnou výbavou.

Retroreflexné materiály netreba vnímať ako konkurentov fluorescenčných odevov, ale ako ich skvelý doplnok. Napokon, pracujú na celkom inom princípe: odrážajú svetlo vždy smerom späť k jeho zdroju.
Oblečenie z retroreflexného materiálu alebo s retroreflexnými prvkami – najčastejšie vodorovnými a zvislými pásmi – sa využíva najmä v cestnej premávke. Povinné je tiež na pracoviskách s pohybom áut, manipulačnej či posúvacej techniky. Pomáha vodičom a iným manipulantom v dostatočnom predstihu registrovať svetlo odrážajúce sa od retroreflexných prvkov na odevoch ľudí, ktorí sa nachádzajú v blízkosti dráhy ich pohybu. Najvyššiu účinnosť má vtedy, ak osoba stojí priamo v lúči svetla (zapnutej baterky, rozsvieteného svetlometu…).
Retroreflexné materiály sú najúčinnejšie za nízkej viditeľnosti. Miera ich funkčnosti je výlučne pri pôsobení denného svetla nižšia ako v prípade fluorescenčných, keďže medzi svetlom odrážaným od materiálu odevu a okolitým prostredím je len malý rozdiel v intenzite. Tieto materiály sú teda neúčinné pre zlepšenie viditeľnosti počas dňa a, naopak, sú mimoriadne účinné v noci, keď odrážajú umelý zdroj svetla.
Kam sa uberá vývoj?
Trh pomaly ponúka aj nové a zaujímavé svetielkujúce objavy. Ide o fotoluminiscenčné materiály, ktoré absorbujú a ukladajú energiu pod viditeľným svetlom. Pokiaľ dôjde k prerušeniu prítomnosti svetla, materiál začne pomaly uvoľňovať uloženú energiu vo forme luminiscencie, teda vyžarovania svetla.

Doba účinnosti môže byť niekoľko hodín, dokonca aj viac ako desať. V súčasnosti sa používa hlavne v skrytých svetelných a bezpečnostných značkách, ale jeho využitie je omnoho komplexnejšie. S obrovskou chuťou sa naň začína vrhať aj textilný priemysel, zatiaľ najmä extravagantná módna tvorba, ktorá sa vyníma na predvádzacích mólach. No odtiaľ je vždy už len krôčik k praktickej každodennosti…
Oblečenie z fotoluminiscenčného materiálu absorbuje svetlo z viditeľného slnečného žiarenia už za pár minút, no v tme môže nepretržite svietiť aj niekoľko hodín. Dokáže dokonca vyžarovať svetlo v rôznych farbách. Môže sa využiť v zábavnom a voľnočasovom priemysle, ale veľké možnosti mu ponúka aj oblasť pracovnej módy a pracovných šatníkov, kde môže výrazne zvýšiť viditeľnosť ľudí pri zlých svetelných podmienkach či v cestnej premávke.

Ako každý futuristický materiál, aj tento má ambíciu spájať príjemné a efektné s maximálne praktickým a užitočným – „svietiace“ oblečenie chce pôsobiť štýlovo, no zároveň si bude zachovávať primárnu funkciu, ktorou je bezpečie svojho nositeľa. Vďaka tomu môže byť fotoluminiscenčný materiál v oblasti pracovnej módy ešte efektívnejší a zaujímavejší ako doposiaľ používané materiály. Predpokladá sa, že práve „svietiace“ oblečenie bude hitom budúcnosti a oblasť moderných montérok rozhodne neobíde.