Textilný priemysel je po ropnom druhým najväčším znečisťovateľom planéty. V časoch, kedy odborníci dookola pripomínajú klimatickú krízu a volajú po každej možnosti ochrany životného prostredia, je dobré vedieť, že do pozitívnych zmien sa vieme kedykoľvek všetci zapojiť. Začnite napríklad vo svojom šatníku. Viete, aké sú možnosti recyklácie už nenoseného oblečenia?
Inovujte nákupné návyky
Sezónne výpredaje a rôzne zľavy lákajú ľudí k nákupom vecí, ktoré často ani nepotrebujú. Mnohí si, našťastie, už uvedomujú, ako je tým planéta zahlcovaná a že menej je obvykle viac. S pracovným oblečením je to síce trochu ináč – nakupuje sa najmä podľa potreby a mnohé profesie sa bez neho nezaobídu – no aj z neho sa časom stáva odpad.
Prieskumy naznačujú, že stále väčší počet spotrebiteľov začína meniť svoje návyky: kupujú kvalitnejší tovar v menšom množstve. Nakupujú od udržateľných značiek alebo z druhej ruky. Prípadne si vytvárajú tzv. kapsulový šatník (zvyčajne 20 – 40 kusov oblečenia, ktoré sa vzájomne dobre kombinujú). Toto všetko sa začína presúvať aj do sféry pracovného oblečenia a pracovných šatníkov.
I tu si mnohí začínajú budovať šatník z kvalitných, funkčných a dobre kombinovateľných kusov. Vnímajú ho ako investíciu do svojej profesie, ktorá prináša benefity v podobe vysokej bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ale zároveň slúži ako prezentácia seba i firemnej značky. A to je dobre. Čo však s oblečením, ktoré už vlastníme, no nevyužívame?
Možností, ako s ním naložiť, aby neskončilo na obrovskej hromade na skládke, je viac. Jednou z nich je darovanie neziskovým organizáciám či charite. Nepotrebné kusy odevov môžete vhodiť aj do špecializovaných kontajnerov. Poputujú na triedenie a neskôr na charitu či opätovné použitie. Oblečenie je tiež možné darovať do secondhandov, v ktorých ho vyčistia, opravia a opäť zaradia do predaja.
Zo starého nové
Čoraz obľúbenejšími sú tzv. swapy – výmeny. Ide o podujatia, na ktoré prinesiete nechcené veci zo šatníka, zaplatíte symbolický vstupný poplatok a z oblečenia od ostatných „swaperov“ si vezmete, čo sa vám hodí. Práve udržanie textilu v obehu čo najdlhšie je dôležitým krokom pri dlhodobej zmene k lepšiemu. Pracovné odevy sú na zapojenie do takéhoto kolobehu doslova ako stvorené.
Poznáte to? Aj montérková blúza z kvalitného pevného materiálu sa rokmi kde-tu zoslabí. Ale stále je dobrá na prácu v záhrade alebo na výlet do lesa, ktorého cieľom je motať sa húštinami a zbierať huby či iné lesné plody. Alebo ju podarujete susedovi, ktorý začína stavať dom a nejaký ten rozpáraný šev, vyblednutá farba či zatrhnuté vrecko mu rozhodne neprekáža.
Nevyhnutná je však samotná recyklácia. Mnoho firiem (už aj tých slovenských) dokáže z textílií vytvoriť produkty rôzneho využitia. Bežne sa z nich vyrábajú náplne do vankúšov, koberce, handry na upratovanie, obaly na notebook, fľaše, kabelky alebo dokonca izolácie do áut či domov. Zaujímavý je aj predaj redizajnového oblečenia. Tento spôsob sa nazýva „upcycling“ a ide o vytvorenie nového produktu z odpadu.
NÁŠ TIP: Ak vám šitie nie je úplne cudzie, svoj „upcyklovaný“ kúsok si môžete vytvoriť aj sami. Máte staré rifle či montérky, ktoré sa nosením prederavili? Čo tak ušiť si z nich kabelku alebo batoh? Zo starého trička zas môžete vytvoriť nákupnú tašku alebo rúška. Kreativite sa medze nekladú.
Pozor na oblečenie s logom
Profesie, pri ktorých je potrebné pracovné oblečenie či uniforma, produkujú časom množstvo poškodeného šatstva. Mnohé firmy sa zameriavajú na recykláciu textilného odpadu na nové vlákna. Problém však môže nastať pri oblečení s logom firmy. Z bezpečnostných dôvodov sa odporúča logo vždy najprv odstrániť, až potom textil poslať na recykláciu.
Kedy začať? Teraz!
Aby bola recyklácia čo najjednoduchšia a mala čo najväčší význam, je potrebné začať od koreňov, a teda transformáciou samotného spôsobu navrhovania produktov. Mali by byť nadčasové, ľahko opraviteľné a mali by mať dlhú trvácnosť. Veľmi dobrý krok je tiež vyberať ekologické alebo ľahko recyklovateľné sprievodné materiály – napríklad obaly na výrobky.
Čo hovoria odborníci? Čoraz viac výrobcov si stanovuje tzv. ekologické štandardy. Otázkou vplyvu vlastnej podnikateľskej činnosti na životné prostredie sa dlhodobo zaoberá aj spoločnosť Ardon Safety. „Do eko modulácie obalov sme zaviedli mnoho zmien. Znížili sme ich hmotnosť a stavili na stopercentne recyklovateľné materiály. Škatule na obuv Ardon so značkou Eco Ardon Pack sú z recyklovateľného kartónu bez použitia lepidiel, bez laminácie, laku a farebnej potlače. Oblečenie Ardon balíme do stopercentne recyklovateľných PE vreciek so zníženou gramážou. Vrecúška Ardon neobsahujú ani plastové zipsy, ani cvoky, a to práve preto, aby obal z hľadiska materiálového zloženia zostal jednodruhový. A teda ľahko recyklovateľný. Množstvo plastov eliminujeme tiež používaním prírodných motúzov na upevňovanie štítkov na odevný sortiment. Veľkú pozornosť venujeme aj tlačovinám. Tu tiež dôsledne dodržiavame ekologický štandard spoločnosti. Nákupom certifikovaného FSC papiera – na naše katalógy – podporujeme udržateľné a ekologické lesníctvo,“ vysvetľuje Lubomír Winkler z Ardon Safety.
Dôležití sú aj spotrebitelia
Obrovský dopad má však naše spotrebiteľské správanie. A to je oblasť, v ktorej môžeme začať každý od seba. Kedykoľvek. Aj hneď dnes. Na začiatok dôsledným roztriedením obalov po kúpe výrobku.
Pokiaľ dokážete oblečenie udržať v obehu, prípadne ho zrecyklovať, je to ideálny scenár. Ak je to pre vás náročné, alebo ste sa medzičasom zmenili z malej firmičky na stredne veľkú a nemáte na triedenie čas ani personál, nezúfajte a obráťte sa na odborníkov. Mnohí šikovní „startupisti“, ale už aj odevné reťazce ponúkajú pomocnú ruku pri recyklácii. Niektorí sa špecializujú vyslovene na uniformy a pracovné oblečenie, pretože je vysoký predpoklad, že aj keď už pôvodnému účelu doslúžilo, bolo zhotovené z kvalitných vlákien, ktoré majú budúcnosť a dajú sa opätovne použiť.
Spôsobov je naozaj veľa. Vyberte si ten, ktorý vám najviac vyhovuje. Vpusťte ho do svojho osobného životného štýlu či firemných štandardov.
TIP NA ZÁVER: Na environmentálny dosah má veľký vplyv samotné používanie produktu. Aj preto by sme mali dbať na efektívnu starostlivosť. Oblečenie treba menej prať a viac vetrať, obmedziť používanie sušičky aj žehlenie. Mimochodom, práve pracovné oblečenie mimoriadne dobre reaguje na pranie tradičnými bezfosfátovými pracími prostriedkami, akými sú mydlá či sóda na odstránenie škvŕn.