Ardon Safety
  • Dobré vedieť
  • Stavba a priemysel
  • Pracovný šatník
  • Hobby a voľný čas
  • Novinky a zaujímavosti
Prejsť na e-shop
Obľúbené články
  • 1
    Prístrešok pre auto – zhotovte si ho bezpečne a celkom svojpomocne
    • 3. novembra 2021
  • 2
    Pracujete manuálne? Doprajte pokožke rúk, čo potrebuje.
    • 27. októbra 2021
  • 3
    Jednorazové ochranné odevy – pre koho a pre aké špecifické prípady sú určené?
    • 20. októbra 2021
  • 4
    Vedeli ste, že absolútne najčastejším pracovným úrazom je autonehoda?
    • 6. októbra 2021
Ardon Safety
Prejsť na e-shop
  • Dobré vedieť
  • Stavba a priemysel
  • Pracovný šatník
  • Hobby a voľný čas
  • Novinky a zaujímavosti
  • Hobby a voľný čas

Záhradné práce, to sú práce v rukavičkách

  • Redakcia
  • 28. októbra 2020

Ako v rukavičkách. O pozornej až nežnej starostlivosti sa nehovorí v tomto slovnom spojení pre nič, za nič. Ak ide o práce v záhrade, treba ho brať doslovne. Pracovné rukavice chránia prsty pred vlhkom a chladom, rovnako pred vysušením, drobnými poraneniami, alergiami i škodlivými pôdnymi baktériami. Dlane sa v nich nesmú príliš potiť a v rukách musí zostať cit.

Bez rukavíc, to je chyba

Všimli ste si, koľko ľudí pracuje v záhrade s holými rukami? Tiež tvrdíte, že si na rukavice neviete zvyknúť? Obmedzujú vás v pohybe? Áno, tvrdé švy niektorých modelov až otláčajú prsty… Ale čo pohľad na vysušenú pokožku plnú drobných raniek a škrabancov? Ani poškodené nechty a špina „zažratá“ do hĺbky nie sú najlepšou vizitkou – dám ani pánov. Naozaj je lepšie zvyknúť si na rukavice. S mnohými sa pracuje veľmi komfortne. Chce to len obetovať čas a pozornosť správnemu výberu.

Ak patríte do „opačného tábora“ – vystačíte si s jedným párom najlacnejších či dokonca jednorazových, tzv. chirurgických rukavíc, používate ich na všetko a veríte, že sú lepšie ako nič – prehodnoťte svoj názor. Je predsa rozdiel, či orezávate stromy, sadíte kvety, striháte ruže, plejete burinu, okopávate zeminu, hrabete lístie alebo pracujete s fúrikom. Na konkrétne činnosti existujú rozličné pracovné rukavice. Líšia sa tvarom, použitými materiálmi a vylepšeniami, ktoré spresňujú a špecifikujú ich vlastnosti a teda aj účel použitia. Dôležitými parametrami sú odolnosť voči chladu a vlhku, zachovanie citlivosti v prstoch, ochrana pred porezaním, pichnutím, podráždením či pred alergickou reakciou na niektoré rastlinné látky alebo plesne.

Na jeseň a v zime

Do vhodných záhradných rukavíc sa oplatí investovať nielen na jar a v lete, keď je práce najviac, ale aj na jeseň, keď hrabete lístie či zbierate popadané konáre. Totiž, zatiaľ čo v lete spotrebujete pravdepodobne viacero párov tzv. základných rukavíc, vo zväčša nepriaznivom jesennom ročnom období si vyberajte rukavice odolné voči vlhku a chladu. Nezabúdajte ani na zimu. Zateplené zimné rukavice dobre odvádzajú pot z pokožky, zároveň zabraňujú prenikaniu mrazivého chladu a vytvárajú izolačnú tepelnú vrstvu. Zídu sa, keď budete z kríkov striasať sneh, rezať vetvičky do vázy alebo inštalovať ozdoby na vianočný stromček v záhrade či pred chalupou.

Hobby rukavice z ovčej kože a bavlny.
Hobby rukavice z ovčej kože a bavlny s celoročným využitím aj pri hrubších prácach. V zime môžu poslúžiť ako vrchné rukavice.

Ak patríte k nadšeným drobnochovateľom, tepelný komfort v pracovných rukaviciach je obzvlášť dôležitý pri zimnom čistení kurínov, králikární či iných zvieracích príbytkov, pri ktorých si nutne musíte zabezpečiť aj pevný úchop chladných rúčok fúrika, vedra či iného kovového náradia.

Vedeli ste? Siahnuť po vyššej kategórii rukavíc, aj keď ich potrebujete „len do záhrady“, sa oplatí veľakrát. Ak medzi bežné záhradné práce radíte narábanie s ostrým náradím a rotujúcimi strojmi, obzrite sa po kvalitných a certifikovaných ochranných rukaviciach. Napríklad aj „obyčajné“ štiepkovanie orezaných konárov v záhradnom drviči – dokonca pri dodržaní všetkých základných bezpečnostných pokynov – môže skončiť nepríjemne. Konáre sa totiž pri posúvaní k štiepaciemu nožu krútia a dokážu hlboko poškriabať. Siahnite minimálne po kvalitnom modeli s bezpečnostnými švami a manžetou na ochranu predlaktia.

Záhrada je plná života – občas i škodlivého

Pracovné rukavice chránia aj pred nečistotami a choroboplodnými zárodkami. Napríklad v komposte alebo v zemine na kvety sa môže – hoci zriedkavo – vyskytovať Legionella longbeachae, ktorá spôsobuje infekciu. Prejavuje sa bolesťami hlavy, hnačkou, suchým kašľom a môže vyústiť až do zápalu pľúc.

V pôde, prachu alebo aj hnoji sa bežne nachádzajú spóry baktérií Clostridium tetani, ktorá produkuje toxín tetanospazmín. Ten prenikne do tela cez otvorené ranky na koži. Výsledkom je tetanus. Jeho typickým príznakom je kŕčovitý sťah žuvacieho svalstva, po ktorom nasleduje stuhnutie šije, sťažené prehĺtanie a strnulosť hrudných a lýtkových svalov. Často sa vyskytujú aj niekoľkominútové kŕče, ktoré môžu mať za následok zastavenie dýchania a smrť. Proti tetanu sa bránime povinným očkovaním. Dôležité je však dať sa v pravidelných intervaloch preočkovať podľa očkovacieho kalendára. A na to niekedy zabúdame. Maštaľný hnoj je tiež častým domovom zradnej baktérie E. coli.

Vedeli ste? Ani lístie netreba chytať holými rukami. Platí to pre všetkých, ktorí majú blízko k astme alebo trpia alergiou na vzdušné plesne z rodu Alternaria. Vyhýbajte sa tlejúcim kompostom, hnijúcim kôpkam lístia, ale aj skleníkom. Nerozhrabávajte ani pokosenú trávu či opadané listy a holými rukami nezbierajte ani popadané plody. Ak tieto činnosti musíte vykonávať, používajte vždy ochranné rukavice.

Ktoré sú tie pravé?

Pri výbere záhradných rukavíc sa zamyslite nad tým, čo všetko od nich očakávate. Ak neviete, ako na to, ponúkame vám 6 kritérií pre správnu voľbu:

  • Cit v prstoch: Najmä pri pletí buriny musia byť rukavice „citlivé“ na dotyk. Ak miesto buriny držíte v rukách len hrsť zeminy, je jasné, že vaše rukavice nie sú tie správne. Iste, aj záhradné rukavice by mali mať na prstoch zosilnenú vrstvu, ktorá slúži na ochranu pred vlhkosťou a nečistotou, ale nemali by brániť jemnejším prácam. Na trhanie buriny skúmajte sortiment elastických bezšvových rukavíc. Dbajte na presnú veľkosť.
  • Ochrana pred chladom a vlhkosťou: Samozrejme, nikdy sa nedá prenikaniu vlhka zabrániť na sto percent, inak by rukavice museli byť odolné voči vode. To by zasa znamenalo, že ruky sa v nich budú potiť. Väčšina výrobcov preto používa na výrobu záhradných rukavíc do zlého počasia priedušné textilné tkaniny, ako akryl a úplet, v kombinácii s namáčaním v latexovej pene, ale aj kožu v kombinácii s bavlnou či umelým vláknom a protišmykovou povrchovou úpravou alebo prešívaním.
  • Dobre sadnú: Príliš veľké vám budú padať, príliš malé brániť v pohybe. Takže, neulakomte sa na manželove rukavice s číslom L a radšej si kúpte vlastné s číslom S alebo M. Niektoré sa dajú na zápästí zapnúť. Pracovné rukavice bez systému jemných gumičiek alebo upínania na zápästí obvykle z dámskej ruky pri práci skĺznu.
  • Poskytujú dobrý úchop: Niektoré rukavice majú na dlani a vnútornej strane prstov špeciálne protišmykové úchytky alebo latexové vrstvenie odolné voči vode. Ďalšie majú vankúšiky, ktoré zabraňujú vzniku pľuzgierov a mozoľov. Rukavice s podšívkou však zvyčajne bývajú robustnejšie, takže môžete vnímať mierne zhoršenú citlivosť v prstoch. Hodia sa však na hrubšie práce.
  • Sú kvalitne prepracované: Kvalitné rukavice na prácu sú vyrobené z overených odolných materiálov. Majú detailné vypracovanie a pevné švy, ktoré sa tak ľahko nerozpadnú. Skutočne bezpečné pracovné rukavice majú byť certifikované podľa normy EN 388 – ochranné rukavice proti mechanickým rizikám.
  • Obsahujú minimum škodlivých látok: Rukavice majú chrániť pred poraneniami a nečistotou. Problém je, že mnohé obsahujú nadmerné množstvo zdraviu škodlivých látok, ktoré pokožku rúk dráždia. Pozerajte a čítajte si pred kúpou štítky na rukaviciach. Ak máte obavy, uprednostňujte výrobky z prírodných materiálov a vlákien.

Ošetrujte si ruky a nechty

Keď trváte na tom, že budete pracovať bez rukavíc, rátajte s tým, že budete mať pokožku na rukách vysušenú a za polámanými nechtami špinu. Vzhľadovo nepekné je aj trvalé zhrubnutie kože na celých prstoch. Prácou bez rukavíc sa obzvlášť na jeseň vystavujete zbytočnému chladu a vlhku. A pripravujete „dobrú pôdu“ na rozvoj reumatických chorôb – s pribúdajúcim vekom sa istotne ohlásia.

I v prípade, že pracujete v rukaviciach, po práci a pred jedlom si vždy dôkladne umývajte ruky mydlom a použite aj dezinfekčný gél. Potom si ich natrite kvalitným regeneračným alebo hydratačným krémom.

Náš tip: Skúste si pripraviť aj domáci píling: 1. Lyžicu morskej soli zmiešajte so štyrmi lyžicami olivového oleja. 2. Zmes jemne rozotrite na chrbát rúk a masírujte pokožku. 3. Opatrne vysušte ruky uterákom.

Nezabúdajte ani na nechty. Ako ich vyčistiť? Škrabkajte nechtami po povrchu mokrého mydla. Dostane sa aj za ne a krásne ich vyčistí. Alebo: namydlite štetiny mokrej kefky a vyčistite si nechty a ich okolie. A ako ich po práci vybieliť? Ak nemáte okolo nechtov ranky, naneste citrónovú šťavu na zubnú kefku a jednoducho ňou nechty ošetrite. Na spevnenie a lesk stačí už len naniesť na nechty a pokožku okolo nich nechtový olejček.

Dobrá rada na záver: Ak mávate kĺby po práci v záhrade presilené, stuhnuté a boľavé, nemusí to byť artritída a svojho koníčka sa nemusíte hneď zriekať. Akékoľvek pracovné rukavice môžete používať s rukávnikom určeným na dodatočnú ochranu zápästia a predlaktia. Pri namáhavých letných prácach sa môže hodiť chladivý rukávnik z bezšvového úpletu.

Témy článku
  • certifikáty
  • oddych v záhrade
  • opravy okolo domu
  • starostlivosť o pokožku
  • zdravie na prvom mieste
Podobné články
Čítať článok
  • Hobby a voľný čas

Prístrešok pre auto – zhotovte si ho bezpečne a celkom svojpomocne

  • Redakcia
  • 3. novembra 2021
Čítať článok
  • Hobby a voľný čas

Minimum ochranných pomôcok domáceho hobby majstra

  • Redakcia
  • 12. mája 2021
Čítať článok
  • Hobby a voľný čas

Jarné hobby práce? Pusťte sa do nich s nadhľadom!

  • Redakcia
  • 14. apríla 2021

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pracovná obuv Ardon
Obľúbené články
  • Nehody, úrazy, choroby z povolania – povedzte im jasné NIE
    • 22. septembra 2021
  • Prvá študentská brigáda: Dokážete sa správne pripraviť a vystrojiť?
    • 28. júla 2021
  • Nos a ústa, oči a tiež kolená – netrápme ich viac, než je nutné
    • 18. augusta 2021
  • Aj výber pracovných okuliarov má pravidlá
    • 4. augusta 2021
  • Pracovné materiály včera a dnes: od odlíšenia k bezpečnosti a štýlu
    • 1. septembra 2021
Kategórie
Dobré vedieť
6 Posts
View Posts
Stavba a priemysel
20 Posts
View Posts
Pracovný šatník
8 Posts
View Posts
Hobby a voľný čas
15 Posts
View Posts
Novinky a zaujímavosti
6 Posts
View Posts
Témy magazínu
ako sa schladiť v horúčave bezpečne pri každej práci biele odevy certifikáty choroby z povolania domáca dielňa domáce majstrovanie firemná prezentácia hobby majstrovanie letné pracovné oblečenie módna obuv ochrana dýchacích ciest oddych v záhrade pracovná móda starostlivosť o oblečenie starostlivosť o pokožku svet montérok topánka s výstužou voľný čas vynález storočia zdravie na prvom mieste zdravé nohy čistota šetrne voči prírode štýlové kúsky
Informácie
  • Veľkostné tabuľky
  • Vrátenie / výmena / reklamácia
  • Aktuality
  • Spracovanie osobných údajov
  • Obchodné podmienky
  • Predajné miesta
  • O firme
  • ATG
  • Právna doložka
  • Na stiahnutie
  • Franšíza
Kategórie
  • PRACOVNÉ ODEVY
  • PRACOVNÁ OBUV
  • RUKAVICE
  • OCHRANNÉ POMÔCKY
Kontakt
ARDON SAFETY s.r.o.,
Tržní 2902/14
750 02 Přerov
Česká republika
Zavolajte nám: +420 581 250 061
E-mail: info@ardon.cz
Toto sú internetové stránky spoločnosti ARDON SAFETY s.r.o., so sídlom Přerov, Tržní 2902/14, PSČ 750 02, IČO: 25852141, DIČ: CZ25852141 zapísanej v obchodnom registri vedenom Krajským súdom v Ostrave, oddiel C, vložka 22089. Spoločnosť ARDON SAFETY s.r.o. je členom koncernu HOLOUBEK.
Holoubek
Grown by ContentFruiter

zadajte hľadaný výraz