Trend v oblasti počtov pracovných úrazov je na Slovensku priaznivý – v posledných rokoch klesajúci. Aj najčastejšiemu z nich – autonehode, sa dá predchádzať, keď sa na cestu poriadne pripravíte. Viete, čo vás okrem kávy či energetického nápoja udrží bdelých a zabráni nepríjemnostiam a úrazom číhajúcim na ľudí v strese a časovej tiesni či pri dlhých pracovných cestách?
Štatistiky pracovných úrazov na Slovensku opakovane potvrdzujú, že najčastejším zdrojom nehôd v práci sú práve dopravné prostriedky. V roku 2020 boli podľa Národného inšpektorátu práce autonehody príčinou 17 pracovných úrazov s následkom smrti a 8 s ťažkou ujmou na zdraví. Aj keď fatálne nehody oproti roku 2019 mierne stúpli, pri pohľade na vývoj za posledných 20 rokov sa situácia značne zlepšuje.
Ďalší progres je v rukách každého z nás. Ak patríte k vodičom z povolania, alebo pri práci či za prácou veľa jazdíte, pozrite si a osvojte naše tipy. Pomôžu vám byť za volantom svieži a prispejú k prevencii mikrospánku, ktorý je obzvlášť častou, zradnou a nebezpečnou príčinou dopravných nehôd.
Vedeli ste? Len vlani sa na Slovensku stalo 11 857 dopravných nehôd. Z toho 46 percent malo na svedomí porušenie povinnosti zo strany vodiča! Najčastejšie išlo o nevenovanie sa vedeniu vozidla naplno a nesledovanie situácie v cestnej premávke, ale rovnako aj vedenie vozidla v situáciách, keď bola schopnosť človeka za volantom šoférovať dopravný prostriedok znížená najmä úrazom, chorobou, nevoľnosťou alebo únavou.
Oddýchnutí a v spoločnosti
Základom plnej a nerušenej bdelosti za volantom a primerane rýchlych reakcií je kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Pre dospelého človeka to predstavuje 7 až 9 hodín neprerušovaného nočného spánku. V prípade núdze pomôže aj 20-minútové zdriemnutie počas dňa, alebo kedykoľvek počas prestávky pri dlhej ceste. Samozrejme, auto je nutné odstaviť na zodpovedne zvolenom bezpečnom mieste.
Náš tip: Pokiaľ je to možné, vyhnite sa cestovaniu v čase, keď zvyčajne spíte, a rovnako aj cestovaniu osamote. Pre mnohých vodičov je práve rozprávanie sa so spolujazdcom najlepším spôsobom pre zotrvanie v bdelom stave. Často však pomôže aj počúvanie hudby, podcastov či audiokníh a žuvanie žuvačky, ktoré podporuje lepšie okysličenie mozgu.
Aj strava rozhoduje
Samozrejmosťou počas dlhej cesty by mali byť pravidelné prestávky. Využite ich naplno: vystúpte von z auta, rozhýbte si telo, ponaťahujte svaly, preberte sa drepmi či výskokmi. Ak prestávky využijete na konzumovanie jedla, pozor na veľké množstvo cukru, ktoré by vás mohlo v nasledujúcich minútach uspávať. Voľte radšej ľahké pokrmy s vysokým obsahom vlákniny a vitamínov.
Medzi potraviny účinné proti únave patria napríklad špenát, brokolica, paradajky, čučoriedky alebo banány. Okrem ovocia a zeleniny vás „nakopne“ aj hrsť orechov. Podceňovať by ste nemali ani pitný režim – únava a ospalosť môžu vzniknúť aj z dehydratácie. Dostatočný prísun tekutín, ideálne nesladených nápojov, pomáha dobiť energiu a zvýšiť pozornosť.
Naše tipy k bezpečnému cestovanie (v práci i za prácou):
• Jednoduchou pomôckou pri začínajúcej únave za volantom je hlboké dýchanie, ktoré prekrví mozog a dá telu signál, že potrebujete ostať svieži.
• Vyskúšajte tiež automasáž ušných lalokov, ktorá pomáha poraziť únavu a ospalosť.
• Nebojte sa pomôcť si výdobytkami technológií. Detektor únavy a mikrospánku vás vibrovaním upozorní na klesanie hlavy, bezpečnostný systém, tzv. Lane Departure Warning System, zas trasením volantu, vibrovaním sedadla vodiča alebo akustickým signálom upozorní na vybočenie vozidla z jazdného pruhu.