Technologický progres a inovatívne postupy v oblasti priemyselnej výroby neobišli ani módu a segment výroby oblečenia. Už dnes môžeme na trhu natrafiť na mimoriadne špecifické kúsky, ktoré sú vyrobené z materiálov šetrných voči prírode alebo rovno z odpadu. Obzvlášť zaujímavou alternatívou je oblečenie z PET fliaš a zo starých rybárskych sietí.
Základ módy – plastová fľaša z nápoja
Mnohí ľudia už dávnejšie pochopili, že nie všetko, čo nám dáva naša Zem, je nevyčerpateľné. Aj z toho dôvodu sa nielen menší podnikatelia, ktorí majú chuť odlíšiť sa od veľkoobchodu, ale taktiež renomované spoločnosti rozhodli priložiť ruku k dielu – k šetreniu planéty. Ako? Ďalším spracovaním odpadových materiálov, akými sú napríklad PET fľaše či staré rybárske siete.
Vedeli ste? Rybárske siete tvoria približne 10 % vodného odpadu. Rok čo rok ich v moriach a oceánoch skončí viac ako 600-tisíc ton.
Predovšetkým vyhodené plasty možno v súvislosti s výrobou oblečenia označiť za pravé materiály budúcnosti. Prečo? Pretože je ich veľa. Pretože musíme premýšľať nad tým, ako dať pôvodne jednorazovým veciam druhú šancu. Pretože samy osebe zovňajšku ľudského organizmu nijako neškodia. Dá sa dokonca predpokladať, že odpad vo všeobecnosti bude v budúcnosti výrazne miešať karty v segmente výroby a distribúcie oblečenia. Okrem toho recyklovaný polyester znižuje celkovú uhlíkovú stopu.
Tkanina z recyklovaného polyesteru má približne o 50 % nižšiu uhlíkovú stopu ako organická bavlna, asi o 75 % nižšiu ako polyester a skoro o 90 % nižšiu v porovnaní s nylonom. Najmä športové odevy, funkčná bielizeň a látky na športové, pracovné a voľnočasové doplnky – ako sú napríklad tašky či batohy – sú čoraz častejšie vyvíjané z recyklovaných materiálov.
Ako môže z PET fľaše vzniknúť športové či pracovné oblečenie? Použité čisté fľaše sa najprv spracujú na granulát, akési plastové guľôčky, ktoré slúžia na prípravu recyklovaného vlákna. Práve z neho sa v ďalšom procese vyrábajú rôzne druhy materiálov voľnočasového oblečenia či športovejšie kúsky, napríklad športové podprsenky či bežecké legíny.
Zatiaľ čo na výrobu športovej podprsenky je potrebných približne 5 kusov PET fliaš, tak tvorba legín z obdobného materiálu si ich vyžaduje približne 10 až 15 a šikovná trendová pracovná mikina z tzv. flísu asi 30. Nezabúdajme ani na spomenuté rybárske siete či im príbuzné morské plasty. V tejto oblasti je známy Kelly Slater, niekoľkonásobný svetový šampión v surfingu, ktorý sa s jasnou víziou zapojil do vývoja. Výsldkom je dnes celosvetovo úspešná módna značka Outerknown. Všetko, čo šije a ponúka, pochádza z odpadov v moriach.
Trendová a správna cesta
Skutočnosť, že vyrábať oblečenie z recyklovaných materiálov je nielen zaujímavá, ale aj správna cesta, pochopili už viaceré vyspelé krajiny. Tešme sa, že aj u nás sa objavujú priekopníci, ktorí cielene zvyšujú povedomie o tom, k čomu všetkému dobrému a hodnotnému vedie recyklácia a následne nová výroba praktických módnych kúskov z odpadových materiálov.