Celodenné státie, ale tiež sedavé zamestnanie – oboje na nohy vyvíja neprirodzený tlak. Unavuje ich. Zlý stereotyp vyvoláva bolesti, deformácie, ale aj choroby. A nielen nôh, rovnako celého pohybového aparátu. Odborníci odporúčajú osvojiť si jednoduché cviky a používať správnu obuv. Vyberajte si ju skôr, než vás zaskočí bolesť.
Zdravotnú obuv sami od seba vyhľadávajú najmä ľudia, ktorých už čosi trápi. Po hodinách v zamestnaní pozorujú opuchy, cítia bolesti, alebo sa im už črtajú konkrétne ochorenia. Ešte lepšie je zaobstarať si obuv, ktorá dokáže prispieť k prevencii a zabrániť rozvoju chorôb. Pravidelné prezúvanie do pohodlných topánok, ktoré spĺňajú niektoré normou stanovené parametre pracovnej obuvi, vie podporiť chrbticu, chodidlá, žily, šľachy i kĺby. A teraz ruku na srdce, kto by ťažkostiam s nimi nechcel predísť?
Nielen pre zdravotníkov
Asi všetci si od detstva biele topánky spájame v mysli s oblečením a povolaním zdravotných sestier a pripisujeme im takmer liečivé vlastnosti. V skutočnosti však patria do rôznorodých pracovných prostredí: od farmácie cez výskum, vývoj, laboratóriá, potravinárstvo, kuchyne a celý gastropriemysel až po upratovanie hotelov či dokonca tzv. biele sofistikované výrobné linky. Hoci ich dizajn je dnes veľmi moderný, spĺňajú prísne kritériá noriem pre pracovnú alebo až bezpečnostnú obuv (EN 20 345 a EN 20 347). Ich biela farba zostala ako symbol vysokej hygieny a čistoty, ktoré majú panovať v týchto pracovných segmentoch.
Za zdravotné topánky však mnohí považujeme aj typické biele šľapky. Okrem laborantov a sestričiek na rôznych nemocničných oddeleniach ich obľubujú napríklad aj učiteľky v materských školách. A práve táto obuv – ktorá spĺňa väčšinou len vybrané kritériá pracovnej obuvi – je vhodná pre všetkých, ktorých základom práce je počítač a dlhodobé sústredené sedenie pri ňom. Aj veľmi jemná podpora prekrvenia dolných končatín v kombinácii s pravidelným vstávaním zo stoličky na krátku prechádzku efektívne bráni opuchom. Pri dlhom sedení nesvedčí nohám a prstom ani útlak v zatvorených lodičkách či iných topánkach určených do exteriéru – otvorená špica a päta necháva prúdiť vzduch, ktorý neraz pôsobí ako balzam.
Viacerí odborníci sa dokonca zhodujú, že neprehliadnuteľný belostný vzhľad obuvi pre zdravotníkov podnietil a dodnes učí ľudí v kanceláriách zamýšľať sa nad tým, čo majú po celý deň na nohách, a prezúvať sa v práci do niečoho pohodlnejšieho. Všetko však má svoje pravidlá! Je rozdiel, či držíte nohy pod stolom v plastových šľapkách (nehodia sa na celodenné nosenie), alebo takých, ktoré dokážu pohlcovať vlhkosť a zároveň udržiavať teplo a majú koženú stielku a ortopedickú podošvu.

„Pravá“ zdravotnícka obuv
O tom, aké široké uplatnenie má „pravá“ biela zdravotnícka pracovná obuv, svedčí zasa fakt, že ju zoženiete vo forme sandálov, poltopánok i členkovej obuvi. Voľba závisí od potrieb konkrétnej práce. Niekde sa kladie dôraz na bezpečnosť, preto musí byť topánka pevná a nepremokavá, dokonca zniesť nárazy a zakopnutia o veľmi tvrdé predmety. Pri fyzicky menej náročných povolaniach stačí otvorený typ. Výber ovplyvňuje, samozrejme, tiež dizajn – veď kto by dnes tvrdil, že pracovné topánky môžu byť škaredé?


Vyberte si správne
Či už do pravého zdravotníckeho prostredia, alebo inde, kde môžu prísť vhod, vyberajte si tzv. biele topánky vždy správne. Dajte si na voľbe záležať. Ak chcete svojim nohám dopriať čo najväčšie pohodlie, nepodliehajte výlučne móde. Uprednostnite kvalitu. Práve kvalitný materiál a spracovanie je to, na čo kladú dôraz výrobcovia pracovnej zdravotnej obuvi. Podrážka sa odporúča pevná, ale pružná a ohybná. Mala by byť protišmyková a tlmiť nárazy. Ak potrebujete, vyberte si model s bezpečnostnou špicou.
Zamerať sa treba aj na výstelku. Pre správne držanie nohy by mala byť anatomicky tvarovaná. Výhodou je jej odnímateľnosť, antibakteriálna úprava a dobrá absorpcia vlhkosti. Vybrať si tiež môžete masážnu výstelku, ktorá stimuluje krvný obeh.
Jedným z najdôležitejších faktorov je správna veľkosť. Ideálne je topánky vyskúšať v obchode a priamo tam sa v nich chvíľu prechádzať. Pokiaľ nakupujete online, poriadne si nohu premerajte a vyberajte podľa veľkostnej tabuľky. Potrebné je všímať si strih topánky, ktorý má kopírovať tvar nohy. Ideálna je okrúhla, pružná špička s dostatočným priestorom pre prsty a pevná päta. Svoju úlohu zohráva aj opätok, ktorého výška by u žien nemala presahovať 4 cm, pri mužskej obuvi sa odporúča nižší.
Zhrňme si to
Zdravotná obuv (obuv so zdravotnými benefitmi) má nohe poskytnúť bezpečie, pohodlie a vzdušnosť. Topánky majú podporovať správne držanie tela, čím predchádzajú bolestiam, deformáciám či ochoreniam dolných končatín a chrbtice. Okrem toho dokážu efektívne eliminovať trápenie s plochými chodidlami i pocit ťažkých nôh. To, že tento typ obuvi nevytvára na podlahe tmavé stopy a pôsobí skutočne nadčasovo a štýlovo, je príjemným bonusom.

Úľava do niekoľkých minút
Unaveným či boľavým nohám môžete priniesť úľavu aj vďaka jednoduchým cvikom, ktoré zvládnete kedykoľvek doma, no tiež na pracovisku počas prestávky.
- Stojte vzpriamene, mierne rozkročte nohy, dvíhajte sa na špičky a klesajte späť na celé chodidlá. Počet opakovaní si určite podľa vášho času a možností. Cvik rozhýbe a prekrví nohy a zároveň tvaruje lýtka.
- Postavte sa, tentokrát pätami k sebe, prsty smerujú od seba. Zdvihnite sa na špičky a pomaly zíďte naspäť na celé chodidlá. Následne preneste váhu na päty a odlepte špičky od zeme. Opakovane prenášajte váhu, akoby ste sa hojdali na nohách.
- Kedykoľvek počas sedenia či státia zdvihnite nohu zo zeme a krúťte členkom do jednej strany, potom do druhej. Nohy vymeňte a opakujte podľa potreby. Ide o veľmi jednoduché rozhýbanie, ktoré môžete robiť skutočne kedykoľvek a kdekoľvek, a predídete tak opuchom či stuhnutiu končatín.
- Strečing pomôže vždy a všade. Na ponaťahovanie stačí naozaj pár minút a budete sa cítiť omnoho lepšie. Postavte sa, koleno si pritiahnite čo najbližšie k hrudi a držte pár sekúnd. Cvik opakujte s druhou nohou. Následne si pritiahnite pätu k sedaciemu svalu, kolená sú vedľa seba. Opäť len stojte vzpriamene a držte. Vymeňte nohy.
- Nezabúdajte na dych. Pri všetkých cvikoch dýchajte pravidelne a zhlboka. Svaly dostanú potrebný kyslík a vás to upokojí.

Tip na záver: Po dlhom sedení či státí je ideálne si nohy vyložiť. Ak vám členky príliš puchnú, ľahnite si k stene a nohy o ňu oprite, najlepšie do 90-stupňového uhla. Požadovaný efekt sa dostaví do niekoľkých minút.