Starať sa o seba pri ťažšej fyzickej práci, to neznamená mať len vhodné oblečenie, obuv a rukavice. Opateru potrebuje i pokožka vystavená vplyvom slnka, vetra, suchého vzduchu, mrazu či prachu. Mala by dostať výživu, hydratáciu a regeneráciu. A nielen dámska. Páni, aj vy sa môžete stretnúť s problémami, ak sa po práci zabúdate starať o pokožku rúk a tváre.
Pri manuálnej práci dostáva zabrať najmä pokožka rúk. Prichádza do styku s prachom, suchým vzduchom, trieskami, mazivami i rôznymi chemickými látkami. Neprospieva jej ani časté namáčanie do vody – obzvlášť, ak má v porovnaní s prirodzenou teplotou tela výrazne nižšiu alebo vyššiu teplotu, ak sú v nej saponáty alebo dezinfekčné prostriedky.
Pred týmto všetkým ruky účinne chránia pracovné rukavice. Avšak je tu háčik: keď ich nosíte dlhé hodiny každý deň, koža nedokáže optimálne dýchať. V niektorých pracovných prostrediach je zároveň vystavená vysokému tlaku, nárazom, zmenám teplôt a vlhkosti vzduchu. V dôsledku týchto vplyvov sa vysušuje, vznikajú na nej mikrotrhlinky, ranky či pľuzgiere. Poškodená pokožka svrbí a páli. Mimoriadne bolestivé sú ranky v okolí nechtov a rovnako aj na hánkach, ktoré sa pri ohýbaní rúk vždy opätovne otvárajú a krvácajú. Čo s tým?
Vedeli ste? Jedným z najčastejších spôsobov, ako sa do ľudského tela dostávajú infekcie a nežiaduce baktérie, sú práve neošetrené ranky na rukách. Po práci je ideálne natrieť si umyté ruky krémom s obsahom repíka lekárskeho alebo výťažkov z nechtíka, kosatca či listov aloe vera.
Prevencia – základ úspechu
Zaujímavým druhom kozmetiky pre manuálne pracujúcich ľudí sú najmä tzv. tekuté rukavice. Čo to je? V podstate krém na ruky. Špeciálnu masť či telové mlieko si pred prácou nanesiete na ruky. Na pokožke sa vytvorí jemný neviditeľný povlak, ochranná vrstva, ktorá odpudzuje mastnotu, špinu a chemické látky. Krém nie je lepkavý ani pocitovo ťažký, neobmedzuje pri práci a koži ponecháva možnosť dýchať.
Viaceré druhy týchto krémov sú vhodné aj na pokožku tváre. Bez problémov ich možno použiť i na ostatné časti tela – v letnom období alebo pri práci vo vykúrenom interiéri aj na nekryté predlaktia či nohy, ktoré vytŕčajú z pracovných tričiek, kraťasov a viest.
Komplex minerálov a vitamínov A, E a C pokožku vyživuje, hydratuje a obnovuje. Výťažky z liečivých rastlín, ktoré sa do tekutých rukavíc cielene pridávajú, majú protizápalové účinky a posilňujú lokálnu imunitu, takže pomáhajú hojiť drobné ranky či dokonca popáleniny. Keď dokončíte prácu, ruky si vďaka ochrannému filmu dokážete ľahko umyť od nečistôt – nezostanú na nich zvyšky farieb ani mastnoty.
Vedeli ste? Pri práci môže byť pokožka vystavená aj UV žiareniu, a to nielen zo slnka, ale i z ďalších zdrojov – napríklad zo zváračky. Aby nedošlo k poškodeniu a spáleniu, mali by ste kožu vhodne chrániť. Aj v tomto prípade sa okrem zváračských oplatí používať aj tekuté rukavice. Aplikovať ich možno opäť na pokožku celého tela, teda pod základné ochranné vrstvy, zváracie blúzy a zváracie nohavice. Okrem ochrannej funkcie ponúkajú benefit v podobe hydratácie a prísunu výživných látok.
Starostlivosť o pokožku rúk
Po skončení práce doprajte rukám zaslúženú opateru a relax. Unavená pokožka potrebuje prinajmenšom hydratáciu a prísun účinných minerálov, vitamínov a proteínov. Jedine tak sa dokáže regenerovať a nestráca pružnosť. Z hľadiska kozmetiky sa oplatí voliť najmä krémy s prírodným zložením a obsahom bylinných výťažkov – ako napr. aloe vera, ginkgo biloba, čierne olivy, čajovník, med a propolis. Samozrejme, v kozmetickej výbave žiadneho manuálne pracujúceho človeka nesmie chýbať ani stará dobrá indulona. Tá je doslova „všeliek“, jednak na pokožku, ale ruku na srdce, koľkí ste ju už vyskúšali aj na núdzovú impregnáciu pracovnej obuvi? Poslúžila výborne, však?
Úlohou rúk nie je len práca
Hovorí sa, že remeslo má zlaté dno. Domáce hobby majstrovanie a všetky práce v záhrade a okolo nej istým spôsobom tiež. Ich dôsledkom je však suchá pokožka rúk a po rokoch až celkom stvrdnuté miesta po mozoľoch a tiež zhrubnuté až drsné, neraz mimoriadne lámavé nechty. Takéto ruky strácajú cit a, páni, nie vždy je to ideálna vizitka správneho chlapa. Dámy, naučte svojich drahých, že „hýčkané“ ruky sú nežné ruky – a presne to sa v partnerskom živote najviac počíta. Či nie?
Najlepšie tipy na záver
Zdraviu i kráse pokožky rúk prospeje:
- Masáž rúk. Kvalitný marhuľový alebo mandľový olej zohrejte v dlaniach a naneste ho na chrbty rúk. Krúživými pohybmi masírujte pokožku rúk až po zápästia, kým olej celkom nevsiakne.
- Olejový zábal. Táto procedúra si vyžaduje viac času a trpezlivosti, ale oplatí sa. Vysušené a dopraskané ruky nahrubo natrite olivovým alebo marhuľovým olejom. Zabaľte ich do nahriateho mäkkého uteráka alebo bavlnených rukavíc a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Ak to vydržíte, výsledkom nebude len ošetrená pokožka rúk, ale spolu s ňou aj krajšie a pružnejšie nechty.
- Peeling. Keď sa pokožka dostane až do takého štádia, že k nej nijaký ochranný krém nemôže preniknúť kvôli odumretým zhrubnutým šupinkám s mikroskopickými čiastočkami starých nečistôt, pomôže ozdravný peeling. Známy je jednoduchý domáci olejovo-cukrový recept: Zmiešajte polievkovú lyžicu kvalitného oleja (olivového alebo pre zmenu kokosového) s lyžicou jemného cukru. Jemnými krúživými pohybmi masírujte a čistite ruky zo všetkých strán päť až desať minút. Keď ruky opláchnete vodou, doprajte im ešte hojivý zábal.
- Bylinkový kúpeľ. Jednou z najlepších byliniek na túto kúru je v našom zemepisnom pásme „obyčajný“ repík lekársky. Vynikajúce účinky majú aj čerstvé listy záhradných alebo lesných malín. Veľmi často sa odporúčajú tiež ružové lupienky, nechtík lekársky, listy mladej žihľavy, harmanček alebo levanduľa. Vybrané bylinky zalejte horúcou vodou, zakryte, nechajte vylúhovať a vychladnúť natoľko, aby bol zápar príjemný, nie však horúci. Môžete – ale nemusíte – ho scediť. Ponorte doň ruky a nechajte ich voľne relaxovať približne desať minút.