Zdravotníci v prvej línii, vedci v laboratóriách či pracovníci v potravinárskom priemysle sa bez nich do práce nepustia. Pre bežných ľudí, ktorí sa zvyčajne nepohybujú v rizikovom či sterilnom prostredí, už také dôležité nie sú. Viete, vďaka čomu sú jednorazové ochranné odevy výnimočné, a pri akých činnostiach sa zídu aj doma?
Jednorazové overaly a plášte sú v mnohých profesiách denno-denne využívané, pretože svojho nositeľa chránia pred znečistením, nákazou a rôznymi chemickými či elektrickými rizikami. Sú vyrábané zvyčajne z polyetylénu, polyuretánu, polypropylénu či polyesteru, prípadne z ich kombinácií. Jednorazové odevy sa okrem výborných ochranných vlastností vyznačujú ľahkosťou, odolnosťou a pomerne nízkou cenou. Vďaka malým rozmerom a nízkej hmotnosti sa dajú dobre skladovať a k výhodám určite patrí aj to, že netreba riešiť ich čistenie.
Ochrancovia v každej situácii
Pri výbere jednorazového odevu treba v prvom rade myslieť na to, pred čím má nositeľa ochrániť. Vyberajte si preto produkty spĺňajúce európske normy, či už EN14605, typ 3 a typ 4, s ochranou proti kvapalným chemikáliám, EN13982-1, typ 5, čo je označenie ochranného odevu proti pevným časticiam, EN14126, teda ochranu proti infekčne prenosným časticiam, EN1073-2 proti rádioaktívnej kontaminácii, EN1149-5 – ochranný odev proti statickej elektrine či EN 533 označujúci ochranný odev proti teplu a plameňu.
Vedeli ste? Jednorazové odevy a pomôcky nie sú len záležitosťou vedcov či zdravotníkov. Majú mimoriadne široké spektrum využitia. Overal sa zíde pri maľovaní príbytku, ale aj obrazov, jednorazové rukavice pri upratovaní či umývaní riadu, jednorazová čiapka pri varení, a to nielen v školskej jedálni. Návleky na obuv oceníte pri návšteve nemocnice a ak patríte k domácim majstrom či moderným gazdinkám, viaceré zo spomínaných ochranných pomôcok využijete napríklad pri výrobe vlastnej kozmetiky alebo domácich ekologických čistiacich prostriedkov.
Očakávané inovácie na trhu
Ochranný účinok odevov zvyšujú jednorazové ochranné pomôcky. Rúška vyrobené z papiera, polyetylénu a kovu či rukavice vyrobené z plastu, latexu alebo vinylu sú tiež účinnou formou ochrany pred rôznymi rizikami. Podobne ako pri jednorazových odevoch a ostatných ochranných jednorazových pracovných prostriedkoch je však ich nevýhodou náročnejší proces likvidácie.
Pre mnohé firmy a výrobcov je to už dnes impulzom, aby hľadali nové riešenia. Keďže obavy zamestnávateľov o svojich zamestnancov narastajú a poháňajú napredovanie trhu s jednorazovými ochrannými odevmi a pomôckami, naskytá sa príležitosť nielen vyrábať produkty s vynikajúcimi ochrannými funkciami, ako je to napríklad pri vývoji mikroporéznych filmov. Tvoria odolnú bariéru proti vírusom, baktériám či parazitom, ale aj príležitosť nájsť čo najefektívnejší spôsob, akým budeme s týmito pomôckami a odevmi ďalej nakladať.
Oplatí sa vedieť: Rúško ako jedna z najpoužívanejších jednorazových ochranných pomôcok sa rozkladá približne 450 rokov. Vzhľadom na to, že momentálne sa v celosvetovom meradle používajú a míňajú rýchlosťou cca 3 milióny za minútu a stále ich nevieme poriadne recyklovať, ide o alarmujúce čísla a nápor na našu planétu. Najmä kým sú rúška nevyhnutnosťou.