Bez kvalitných okuliarov to v práci nejde. Najviac o tom vedia ľudia odkázaní na dioptrie a vodiči áut, ktorí sa musia chrániť pred slnečným svitom. A čo horúca žiara? Potenciálne toxické výpary, stavebný prach, rôzne úlomky, zdroje silného umelého svetla? Ak pracujete v stavebníctve, priemysle či inom prostredí, kde sa podobným hrozbám nedá vyhnúť, potrebujete ochranné okuliare. Pýtajte si ich od vedúcich, alebo – ak ste živnostník – vyberajte sami. Na čo všetko sa oplatí myslieť?
Odborníci považujú ochranné okuliare za čosi ako poslednú účinnú bariéru medzi zdravím a nešťastným následkom pracovnej nehody. Ak totiž zlyhá všetko ostatné, práve ony môžu predísť poškodeniu alebo až strate zraku. Vyššie nad nimi, v prvej ochrannej línii, stoja normy a predpisy, ktoré kladú dôraz na dodržiavanie zákonníka práce a ďalších opatrení týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Ich základom je:
- odstraňovanie alebo aspoň minimalizovanie rizík pri zdroji ich vzniku,
- nahrádzanie zastaraných alebo nebezpečných technológií v súlade s vedeckým a technologickým vývojom,
- nahrádzanie potenciálne nebezpečných surovín, výrobných i prevádzkových postupov menej rizikovými v súlade s novými vedeckými poznatkami a možnosťami prevádzok,
- uplatňovanie prostriedkov všeobecnej alebo tzv. kolektívnej ochrany.
Paradoxom teda je, že keď ktorékoľvek z týchto logisticky a finančne náročných opatrení zlyhá, zrak môže pracovníkovi zachrániť na samom konci bezpečnostného reťazca jednoduchá vec – ochranné pracovné okuliare za pár eur. Lekári a ľudia, ktorí majú na starosti ochranu zdravia pri práci, aj v tomto prípade spoločne apelujú: nenechávajte si ich v skrinke, ani vo vrecku montérkovej bundy.

Dodržte pravidlo pohodlia
Možno si hovoríte, že predpisy sú jedna vec a pohodlie druhá. A máte pravdu: Okuliare na ochranu zraku pri práci musia padnúť ako uliate – nesmú tlačiť či omínať, nesmú zavadzať ani nijako inak vyrušovať alebo dokonca brániť vo výhľade. Ak okuliare nie sú pohodlné, nezvyknete si na ne. Neznesiete ich na tvári celú pracovnú zmenu a práve počas prestávok – keď si od ich útlaku budete chcieť na chvíľku oddýchnuť a strčíte ich do vrecka – ponecháte voľnú cestu nešťastnej náhode… Zapamätajte si: Pohodlie je jedno zo základných pravidiel výberu ochranných okuliarov. Výrobcovia to vedia. Na komfort kladú dôraz už pri tvorbe dizajnu a ergonómie okuliarov. Ceny väčšiny ochranných okuliarov sa pohybujú od dvoch do pätnástich eur. Pri týchto reláciách by naozaj nemal byť problém vymeniť nepohodlný kúsok za lepší.
Hodia sa takmer všade
Pracovné okuliare nemusíte nosiť len v zamestnaní, kde ich nariaďujú firemné pravidlá. Poslúžia napríklad pri majstrovaní v dielni i pri drobných prácach na záhrade. Práve tu neraz stačia lacnejšie modely – nemáte ich na tvári zväčša taký dlhý čas ako v pracovnej zmene. Dobrou správou je, že už pri investícii necelých päť eur môžete získať veľmi ľahké a pohodlné okuliare s moderným dizajnom, odvetrávaným nosovým mostíkom a UV filtrom.
Pri pobyte na slnku je dôležité chrániť si zrak aj pred silným UV žiarením. Ak oči dlhodobo vystavujete slnečným lúčom, hrozí im únava, ale aj podráždenia až poškodenia. V tomto ohľade poslúžia pracovné okuliare s dymovým priezorom. Slnko vám vďaka nim nebude obmedzovať výhľad.

Zdroj: ardonsk.sk
Mimochodom, s kvalitnými pracovnými okuliarmi je to v poslednom čase podobné ako s kvalitným pracovným oblečením – ak majú vhodný a atraktívny dizajn, siahajú po nich aj športovci a milovníci najrôznejších outdoorových aktivít, kde je tiež dôležité spoľahlivo si chrániť zrak.
Ak pracujete vnútri stavieb alebo v inom tmavšom prostredí, ktoré nemá nadbytok prirodzeného denného svetla a hrozí v ňom odletovanie úlomkov, zaobstarať by ste si mali pracovné okuliare s čírym priezorom. Aj tieto modely sa prispôsobujú proporciám tváre a aj v tomto prípade správny výber – samozrejme, okrem certifikátu – potvrdzuje subjektívny pocit, keď si po chvíľke prestanete uvedomovať, že ich máte nasadené. Ich sklá sú ošetrené úpravou proti zahmlievaniu i poškrabaniu. Zaujímavou alternatívou sú okuliare so žltým priezorom.
Vedeli ste? Pracovné okuliare sú zámerne navrhnuté tak, aby čo najviac priliehali k tvári. Na rozdiel od klasických dioptrických či slnečných okuliarov tak nedovolia, aby sa odletujúce čiastočky „prešmykli“ popri skle a dostali sa do oka.
Uzatvorené pre maximálnu bezpečnosť
Ak pracujete v prostredí s jemným prachom, úlomkami a toxickými plynmi, najlepšiu bezpečnosť vám zaistia uzatvorené ochranné okuliare. Sú odporúčaným vybavením aj pri práci s chemikáliami a inými nebezpečnými kvapalinami. Ich rám po celom obvode prilieha k tvári, aby sa do očí nemohla dostať ani najmenšia škodlivá čiastočka. Uzatvorené ochranné okuliare sú dostupné v rozličných vyhotoveniach a dizajnoch, pričom aj ony sú navrhované s dôrazom na maximálny komfort. Nemali by tlačiť alebo obmedzovať ani v prípade, že ich budete mať nasadené niekoľko hodín.
Náš tip: Uzatvorené ochranné okuliare využívajte pri všetkých činnostiach, ktoré sú spojené s produkciou malých, ale rýchlo odletujúcich triesok – obzvlášť pri strojovom obrábaní kovov. Pri výbere si dôsledne všimnite údaj, ktorý hovorí o ich odolnosti proti nárazom v súvislosti s rýchlosťou letiaceho predmetu. Uzatvorené ochranné okuliare dokážu chrániť zrak aj pred čiastočkami letiacimi rýchlosťou viac než 400 km/hod!
Špeciálnym typom pracovných okuliarov sú zváracie okuliare a kukly. Ochránia zrak pred iskrami a silným svetlom, ktoré je generované pri zváraní. Je samozrejmé, že nesmú chýbať vo výbave žiadneho zvárača.

Ochrana dioptrických okuliarov
Nosíte dioptrie? Ľudia, pre ktorých sú dioptrické okuliare nenahraditeľným každodenným pomocníkom, si neraz myslia, že pri stavebných prácach či prácach okolo domu ťahajú za kratší koniec a nezostáva im nič iné, len dávať si dvojnásobne veľký pozor. Jednak na zrak a jednak na okuliare, ktoré si nemôžu zložiť z očí a nahradiť ich bežnými ochrannými ako iní ľudia.
Štandardné dioptrické okuliare naozaj nedokážu efektívne ochrániť zrak pred dôsledkami stretu s cudzím predmetom, chemikáliou, žiarou. Ak do ich skla narazí väčší úlomok, môžu sa poškrabať či rozbiť a výsledkom sú zbytočné a nie malé výdavky alebo ďalšie poškodenie zraku. Aj v tomto prípade však svet ochrany očí pri práci pozná riešenie: pre bezpečnosť ľudí odkázaných na dioptrické okuliare existuje tzv. ochrana cez dioptrické okuliare. Teda okuliare na okuliare.
Ich dizajn a tvar navrhujú výrobcovia tak, aby sa dali jednoducho zladiť s rôznymi typmi dioptrických okuliarov. Oči dokážu ochrániť nielen pred odletujúcimi čiastočkami, ale aj pred UV žiarením. Okrem už známeho pravidla pohodlia tu však pri výbere platí ešte jedno: okuliare „cez okuliare“ sa z tváre nesmú skĺzavať. Stará sa o to technológia SoftPad. Rúčky ochranných okuliarov umožňuje nastaviť tak, aby netlačili, nepadali ani sa neprekrývali s dioptrickými okuliarmi.

Zabudnite na časy, keď bolo v móde riadiť sa heslom: keď si dám trochu pozor, hádam sa mi pri práci nič zlé nestane. Na trhu je toľko druhov a modelov ochranných pracovných okuliarov, že si každý môže vybrať tie optimálne pre akúkoľvek pracovnú i športovo-oddychovú činnosť. Možností je toľko, že v bezpečí zostane zrak i peňaženka, rodinný rozpočet či výdavková strana účtovníctva.