Ak sa neviete rozhodnúť pre správne tričko, nohavice, topánky či bundu do práce, nemá to na svedomí nedostatok sortimentu na trhu ani nízka kvalita. Práve naopak. Najviac času pri výbere montérok zaberá rozhodovanie o tom, ktorý dizajn bude ten naj. No nebolo to vždy tak. Pracovná móda prešla vývojom, počas ktorého sa postupne zvyšoval dôraz na bezpečnosť, pohodlie a praktickosť. Viaceré kusy oblečenia, ktoré sú dnes bežnou súčasťou šatníkov, boli kedysi určené výhradne na prácu. A vývoj pokračuje. Kam sa uberá?
Prvotná funkcia pracovného oblečenia bola jednoducho odlíšiť príslušníkov niektorých profesií od ostatných. S jeho používaním začali vojaci, policajti či poštári, i keď v tomto prípade išlo skôr o uniformy. Cesta pracovného oblečenia v klasickom ponímaní, kedy už plnilo aj ochrannú funkciu, začala najmä v období priemyselnej revolúcie.
Denim ako základ pracovných odevov
Na pracovné oblečenie sa spočiatku nekládli vysoké nároky. Prvé pracovné nohavice sa vyrábali z denimu, rýchlo sa však opotrebovali, preto ich začali spevňovať kovovými cvokmi. Práve vďaka tomu vznikli rifle – ikonický kúsok, ktorý má dnes v skrini snáď každý. Obľúbené boli tiež nohavice na traky. K pracovnému oblečeniu patrili biele tričká, flanelové košele, kožené bundy a ploché čiapky. Na kvalitu materiálu sa neprihliadalo, robotníci boli často radi, že vôbec majú v čom pracovať.
Nenahraditeľná bavlna
Keďže sa pracovné oblečenie rýchlo zodralo, výrobcovia začali najviac namáhané časti spevňovať kúskami kože. Kvôli väčšej bezpečnosti sa manžety zaisťovali šnúrkami, košele sa nosili bez goliera a na trh prišli ťažké topánky. Počas dekád sa pracovné oblečenie stále inovovalo, a to najmä kvôli zvyšujúcim sa nárokom samotných zamestnancov, ale aj kvôli sprísňujúcim sa pravidlám a normám, ktoré upravujú oblasť bezpečnosti na pracovisku.

Obľúbeným materiálom bola – a dodnes je – bavlna. Má výborné absorpčné vlastnosti, je priedušná a vhodná aj pre citlivú pokožku. Ideálom z hľadiska trvanlivosti a pohodlia sú však zmesi jednotlivých materiálov. K bavlne sa dnes pridáva polyester, ktorý sa vyznačuje pevnosťou, tvarovou stálosťou či nekrčivosťou. Je odolný voči zašpineniu a rýchlo schne. Zvyčajne v menších množstvách, no predsa býva súčasťou pracovného oblečenia aj elastan. K jeho výhodám patria flexibilnosť, pevnosť a ľahkosť.
Vedeli ste? Ak na vykonávanie svojej práce potrebujete skutočne pevný odev, hľadajte na štítku označenie cordura. Ide o materiál podobný nylonu, ktorý je extrémne odolný voči pretrhnutiu či inému poškodeniu.
Odev pre každú profesiu
Snaha o čo najväčšiu bezpečnosť vyústila napokon do výroby rôznych typov pracovného oblečenia. Je už prispôsobené konkrétnym pracovným podmienkam. Ide o antistatické tkaniny chrániace pred vplyvom elektrickej vodivosti, hydrofóbne, ktoré odpudzujú vodu, odevy vhodné do extrémneho chladu, prípadne dažďa, špeciálne profesijné odevy s nehorľavou a teflónovou úpravou pre ľudí, ktorí pri práci prichádzajú do styku s ohňom, alebo vinylové odevy odolné voči chemikáliám.

Samostatnou kapitolou je reflexné oblečenie vyrábané najmä z polyesteru a doplnené o retroreflexné prvky viditeľné aj v hmle, daždi či v noci. Nemôžeme zabudnúť ani na jednorazové odevy a kombinézy využívané hlavne v zdravotníctve a potravinárskom priemysle. Tie vznikajú z polypropylénu, polyetylénu či laminátovej mikroporéznej tkaniny a zvyčajne sú obohatené o antistatickú úpravu.
Rozmanitá ponuka je dôkazom, že pracovné odevy majú za sebou obrovský kus cesty, no nepochybne ich ďalší zaujímavý posun stále čaká. Naznačuje to stále viac sa rozmáhajúca výroba odevov z odpadu či práca na vývoji tzv. chytrého oblečenia. Odevy, ktoré dokážu sledovať dôležité parametre telesného zdravia svojho nositeľa, svietiť či dobiť batériu smartfónu sa stanú neodlučiteľnou súčasťou výbavy zamestnancov v mnohých odvetviach a profesiách.

NÁŠ TIP: Určite poznáte frázu „Nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné veci.“. Pri výbere pracovného oblečenia to dnes platí možno aj o čosi viac – najmä pokiaľ v ňom trávite väčšinu dňa. Investovaním do kvality prispievate k udržateľnosti, ktorá je v dnešnej dobe nevyhnutná. Navyše, kvalitné oblečenie vydrží roky, šetrnosť sa teda prejaví aj v peňaženke.