Hluk a prach je niečo, čo k domácemu majstrovaniu patrí. A pracovať sa dá aj s ohľadom na tieto prirodzené dôsledky. Obozretnosť si vyžadujú situácie, keď s vami nažívajú – a v dielni tvorivo spolupracujú – domáci miláčikovia. Pracovný hluk a prach im môže v určitých prípadoch škodiť.
Nočnou morou väčšiny psíčkarov či majiteľov iných domácich miláčikov sú silvestrovské oslavy. Čas, keď sa rapídne zvyšujú počty vyplašených a zatúlaných zvierat. Prečo? Z jednoduchého dôvodu: zvieratá majú strach z hluku, na ktorý nie sú zvyknuté. Netýka sa to len ohňostrojov, ale tiež búrok, dopravného hluku či práve pracovného „hrmotu“.
Nebezpečný pracovný hluk
Sluch psa nie je len v zmysle dráždivosti citlivejší ako sluch priemerného človeka. Pes dokáže reálne počuť a rozlišovať širšiu škálu zvukov, vrátane vysokej aj nízkej frekvencie. Bojí sa však hlasných a neočakávaných zvukov, teda takých, ktoré nepredvídal alebo na ne ešte nie je zvyknutý. Tento strach je vyvolaný orientačnou reakciou, a teda mozgovým mechanizmom vedomia. Následkom býva nepokoj, kňučanie, zmätené pobehávanie v priestore, útek až zabehnutie alebo aj nekontrolovateľný tras, ktorý potvrdzuje, že zo zvieraťa je uzol nervov, ktoré samo nijako neovláda.
Vedeli ste? Psa možno na pracovný hluk privykať. Alebo ho upokojiť a pomôcť mu prekonať úzkosť. Ako? Ak si v dielni bežne púšťate rádio, nechajte ho zapnuté aj vtedy, keď sa chystáte pracovať s hlučným náradím, ktorého zvuky váš pes nepozná. Hlasitosť rádia však nezvyšujte. Niektorým psom pomôže maškrta. Zo všetkého najdôležitejšia je však vaša istota pri práci. Pes ju vníma. Je to preňho signál, že všetko je v poriadku a nemusí sa znepokojovať.
Ak si beriete psíka do dielne, odborníci upozorňujú na ďalší bežný chybný krok: maznanie a prílišné ľutovanie v stresových situáciách. Utešovanie štýlom: „Ty moje chúďatko, vydrž to, bude to len chvíľka…“ nemá zmysel. Pes tomu nerozumie. Ak chcete mať psa vedľa seba pri práci, správajte sa k nemu normálne. Nepreháňajte to ani s hladkaním. Vždy sa radšej uistite, či práci, do ktorej sa chystáte pustiť, skutočne rozumiete a ste na ňu dostatočne prichystaný. Vedomosťami, vybavením i ochrannými pomôckami. Pes vašu pracovnú pohodu a sebaistotu vníma, situácii sa rýchlo prispôsobí a rád vám bude robiť spoločnosť.
Hluk môže byť hrozivo lákavý
V súvislosti s používaním rozličných nástrojov hrozí odvážnym domácim miláčikom presne opačné nebezpečenstvo: neodolateľná túžba preskúmať ich. Zvuk a pohyb vŕtačky, píly, kotúčovej brúsky či akéhokoľvek iného náradia môže byť pre niektoré zvieratá natoľko zaujímavý, že sa rozhodnú „prizrieť sa im zblízka“. Čo sa môže stať, netreba rozoberať.
Opomenúť nemožno ani rozsypané klince, ktoré im môžu poraniť labky. Mimochodom, pozrite sa, čo všetko máte v dielni súčasne zapojené do elektrickej siete. Každý „aktívny“ kábel znamená riziko prehryznutia, čo môže mať taktiež fatálne následky.
Prach a iné neduhy
Špeciálnu pozornosť si zaslúži prach. Vdýchnutie či prehltnutie prachu obsahujúceho častice z náterov na báze olova môže u zvierat vyvolať záchvaty až otravu. Olovené farby sa zvykli používať najmä v 70., resp. 80. rokoch minulého storočia. Pred renováciou staršieho domu sa poriadne uistite, čo vlastne idete prerábať. Takýto prach nemusí byť nebezpečný len pre zvieratá, ale pre kohokoľvek.
Pozornosť si zaslúžia i dnešné farby, moridlá a laky. Väčšina z nich by nemala byť pre zvieratá toxická, no v ojedinelých prípadoch môžu byť príčinou hnačiek či zvracania. Okrem prachu, ktorý súvisí s brúsením pretieraných povrchov, sa váš zvierací kamoš môže obtrieť o čerstvo natretú stenu či iný predmet. Ak sa to stane, musíte čo najskôr zakročiť a náter z neho odstrániť.
NÁŠ TIP: Na odstránenie zvyškov farieb zo zvieracieho miláčika nikdy nepoužívajte riedilo ani podobné roztoky, pretože dokážu spôsobiť bolestivé chemické popáleniny.
Chráňte sa navzájom
Pracovné procesy a pomôcky, ako aj pracovný hluk a prach môžu byť pre zvieratá škodlivé. Je dobré o tom vedieť a myslieť na možné riziká. Čo sa týka nielen pracovného, ale hluku vo všeobecnosti, postupným tréningom môžete psíka učiť, ako sa s ním vyrovnať, aby vám mohol robiť spoločnosť pri akejkoľvek práci, ktorej sa venujete. Pri práci v dielni však nezabúdajte chrániť aj svoje vlastné dýchacie cesty a taktiež uši.