V každej práci sú dni, počas ktorých si poviete, že by vám dobre padlo schladenie, alebo naopak, že vám už omŕzajú prsty. Kedy ide len o subjektívny pocit a kedy už je teplota na pracovisku naozaj neúnosná? Zisťovali sme, čo na túto problematiku hovoria odborníci a ako sa pred nepriaznivými teplotami môžete chrániť.
Rozhoduje typ práce
V rámci podmienok bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) teplota na pracovisku nie je jednoznačne určená. Závisí od druhu práce, miesta jej výkonu a v ideálnom prípade by mal byť zohľadnený aj vek či hmotnosť zamestnanca. Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou, teplom a chladom pri práci však túto oblasť presne definuje. Typy prác rozdeľuje na triedy podľa energetického výdaja. Určuje tiež únosnú záťaž teplom a chladom a prináša vhodné opatrenia.
Na základe spomínanej vyhlášky sa povolania podľa energetického výdaja delia na štyri hlavné triedy, pričom prvé dve majú určenú optimálnu teplotu. Pri ostatných sa vychádza z krátkodobo a dlhodobo únosného času práce.
- Trieda 1 zahŕňa sedavé zamestnania a delí sa na tri podtriedy. V triede 1a je obsiahnutá administratívna práca ako písanie, kreslenie, práca na počítači. V triedach 1b a 1c ide o ľahkú manuálnu prácu, pri ktorej sú zapojené paže, ramená aj nohy, príp. ide o prácu v stoji. Spadá sem šitie, riadenie vozidla či laboratórna práca. Optimálna teplota sa v teplom a chladnom období líši – pohybuje sa v rozmedzí od 15 do 27 stupňov Celzia.
- V triede 2 ide o zapojenie paží a nôh či rúk, pridáva sa aj práca trupom. Môže ísť o zatĺkanie klincov, riadenie stavebných áut alebo zber ovocia a zeleniny. Ideálna teplota je 12 – 21 stupňov Celzia.
- V triede 3 nastáva intenzívna práca paží a trupu – nosenie ťažkých vecí, práca s lopatou a iné.
- Štvrtá trieda zahŕňa veľmi intenzívnu činnosť v rýchlom tempe, akou je kopanie, rýchla chôdza či práca so sekerou.
Riešenie pre každú teplotu
Dosiahnutie optimálnych hodnôt je niekedy len snom. V spoločných kanceláriách zamestnanci často zvádzajú boj o to, či zakúriť, zapnúť klimatizáciu alebo len otvoriť okno. Každý vníma chlad a teplo inak. Vždy však existuje riešenie, najmä pokiaľ nevyhovujúca teplota ohrozuje zdravie. Ten, kto má radšej chlad, môže sedieť bližšie pri okne, klimatizáciu je zas možné zapnúť v čase, keď citlivejší kolegovia nie sú v kancelárii.
Situácia je zložitejšia na pracoviskách, kde aj počas leta panuje chlad. Ide najmä o prácu v mraziarenských či chladených priestoroch. V takýchto prípadoch je potrebné zabezpečenie kvalitného pracovného oblečenia. Základom je funkčná bielizeň, flísové mikiny, bundy, hrubé nohavice, zateplená pracovná obuv. Zároveň je potrebné mať k dispozícii ohrievareň a sušiareň. Netreba zabúdať na dodržiavanie pitného režimu, najmä pitie teplých nápojov.
Medzi opatrenia, ktoré je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pre svojich zamestnancov pracujúcich v príliš veľkom chlade alebo teple, patria zmena trvania pracovného času, posun začiatku práce, striedanie zamestnancov či povinné prestávky a ich predĺženie. Počas leta nezabúdajte na pitný režim, pomôže zatemnenie okien, obliekanie chladivých materiálov, ovlažovanie vodou či jedenie ľahko stráviteľných jedál.
NÁŠ TIP: Letné pracovné oblečenie by malo byť jednovrstvové, priedušné a odľahčené, vo svetlých farbách a vyrobené ideálne z prírodných materiálov, ktoré umožňujú lepšie odparovanie potu.