Fľaky a montérky – to sú pre mnohých dva svety, ktoré by bez seba ani nemali existovať. No ak stojíte na opačnej strane barikády a svoje štýlové pracovné oblečenie chcete mať stále ako nové, poradíme vám, ako na to.
1. Piliny
Montérky od pilín nepatria nikdy rovno do práčky. Drobný drevitý prach zostáva usadený v jej konštrukcii a ťažko sa z nej odstraňuje. Takto znečistené pracovné oblečenie najskôr poriadne vyklepte alebo ho rovno vysajte vysávačom. Potom ho už môžete bez obáv vložiť do práčky.
2. Hrdza
Takto poškodený kúsok namočte do citrónovej šťavy, posoľte a celú zmes nechajte pôsobiť minimálne 30 minút. Nakoniec oblečenie operte.
3. Olejové škvrny
Na tento problém je vhodný aj prostriedok na umývanie riadu. Aplikujte ho na celú plochu škvrny tak, aby sa do nej vpil. Nechajte pôsobiť a následne vyperte odev v práčke. Pomôže aj domáci roztok so sódou bikarbónou. V malej miske zmiešajte 50 gramov tejto látky a lyžicu horúcej vody. Zmes aplikujte na škvrnu, nechajte dlhšie pôsobiť a odev vyperte ako obvykle.

4. Tráva
Potrebujete lieh alebo surový zemiak, jedným alebo druhým škvrny potrite. Ak ide o bielu textíliu, vybieľte ju 3 % peroxidovým roztokom, do ktorého pridáte niekoľko kvapiek čpavku, alebo použite prostriedok na pranie s obsahom chlóru.
5. Blato
Tieto fľaky musia najprv uschnúť, potom ich vyšúchajte tvrdou kefkou. Následne ich dočistíte benzínom, kefkou namočenou v saponáte a nakoniec ich vymyte vodou s octom.
6. Čerstvý asfalt
Čerstvý asfalt zoškrabte nahriatym nožom. Zvyšok odstráňte pomocou rozpúšťadiel, napríklad benzínom alebo špeciálnym čističom s obsahom rozpúšťadiel. Najskôr ale vyskúšajte reakciu odevu na chemikáliu na malej ploche, na mieste, ktoré nie je viditeľné, pretože ho môže poškodiť.
Škvrnu vždy podložte kúskom nasiakavého papiera alebo nasiakavou utierkou a až potom čistite rozpúšťadlom. Kúskom handry ju odstraňujte od okraja smerom k stredu, kým nevsiakne do papiera a úplne nezmizne. Potom odev vyperte v práčke bežným spôsobom.
7. Zaschnutý asfalt
Ak je fľak starší alebo už zaschol, najskôr ho zmäkčite masťou, maslom alebo teplým olejom. Podložte ho nasiakavým papierom a opatrne naňho nanášajte tuk takým spôsobom, aby nedošlo k rozšíreniu hranice škvrny. Následne sa prebytočná vrstva asfaltu opäť odstraňuje nahriatym nožom. Zvyšky potom opatrne dočistíte rozpúšťadlom ako v prípade asfaltu čerstvého. Mastnej škvrny, ktorá ostala po zmäkčení, sa zbavíte vypraním v saponáte alebo v špeciálnom odmasťovacom prípravku určenom na odevy. Následne oblečenie vyperte klasickým spôsobom v práčke.
8. Živica
Odev zašpinený živicou stačí zmraziť. Živica sa potom jednoducho zoškriabe. Účinná je v tomto prípade aj bravčová masť.

9. Neznáma škvrna
Ak ste na pracovnom oblečení objavili škvrnu a nemôžete sa dopátrať jej pôvodu, montérky cez noc namočte do mydlovej vody. Pri samotnom praní nastavte tiež predpierku a teplotu na 60 °C.
TIP: Skúsili ste už jednorazové pracovné odevy? Ich obrovskou výhodou je, že nemusíte nič prať, čistiť, sušiť ani žehliť. Fungujú ako najvrchnejšia vrstva odevu, ktorá chráni všetko oblečenie pod ňou. Hodia sa príležitostne v práci i doma, pri úkonoch, ako maľovanie, tmelenie, olejovanie či akékoľvek pretieranie alebo prestriekavanie. Existujú v prevedení kompletných odevov alebo ako návleky, rukávniky, zástery či čiapky.
A čo keď nič nezaberá?
Skúsili ste všetko, no škvrna odoláva akýmkoľvek snahám o odstránenie? O tomto probléme vedia asi najviac majstri maliari – a ich starostlivé polovičky – keď po príchode z práce väčšinou už nemajú šancu zistiť, s akým druhom farby ktorý fľak súvisí. (Bližšie si o tomto type škvŕn povieme v samostatnom článku.)
Dobré je mať na pamäti, že v montérkach nechodíme po prehliadkových mólach. Sú určené na stavbu a do iných znečistených prostredí, takže nejakú tú škvrnu vám všetci odpustia. Aj v tomto prípade však platí, že nečistoty treba odstraňovať čo najskôr, nie raz za kvartál či dva.

Ak je už fľakov priveľa, pomôže skôr rozumná investícia do nového pracovného oblečenia. Možno už aj v materiálovej a technologickej úprave, ktorá špine odoláva viac a bráni jej vpiť sa či zachytiť na povrchu látky. Keďže na výzore a zovňajšku dnes záleží viac než kedykoľvek v minulosti, je to najmä cesta, ako nepoškodiť reputáciu svoju a svojej firmy.